20. yüzyıl Amerikan romanında kimlik bunalımı: Langston Hughes'un Not Without Laughter, John Okada'nın No-No Boy ve Sandra Cisneros'un The House on Mango Street adlı romanları
Identity crisis in the 20th century American novel: Not Without Laughter by Langston Hughes, No-No Boy by John Okada and The House on Mango Street by Sandra Cisneros
- Tez No: 330384
- Danışmanlar: PROF. DR. N. BELGİN ELBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
20. Yüzyıl Amerikan Romanında Kimlik Bunalımı: Langston Hughes'un Not Without Laughter, John Okada'nın No-No Boy ve Sandra Cisneros'un The House on Mango Street Adlı Romanları başlıklı bu tezde 20. yüzyıl Amerikan romanlarından üç örnekte kimlik bunalımı ve aidiyet sorununun nasıl ortaya konduğu incelenmekte ve ulaşılan saptamanın önemi tartışılmaktadır.Tezde incelenmek üzere üç farklı etnik kimlik belirlenmiş ve bu doğrultuda Afro-Amerikalı, Japon-Amerikalı ve Meksikalı-Amerikalı kimlikleri incelenmiştir. Roman karakterleri aracılığı ile Amerikan toplumunda yaşanan ırkçılık, ayrımcılık ve eşitsizlik ele alınmıştır. Aidiyet sorunu ve kimlik bunalımı yaşayan roman karakterlerinin tümlük duygusuna erişebilme ihtimali yazarların bakış açısı doğrultusunda yorumlanmıştır. Ayrıca Not Without Laughter ve The House on Mango Street adlı romanlarda sosyal sınıf konusu da ele alınmıştır çünkü öteki olarak görülen bireyler ya iş bulamamaktadırlar ya da düşük ücretli işlerde çalışmaktadırlar. Böylece toplumun en alt tabakasında yer almaktadırlar. The House on Mango Street diğer iki romandan farklı olarak bir kadın yazar tarafından kaleme alındığı için, üstelik bu kadın yazar feminist bir tutum sergilediği için feminizm bağlamında da ele alınmıştır. Bu romanın karakterleri hem etnik yönden hem de cinsiyet yönünden öteki olarak, farklı olarak görülmenin örneklerini sunmaktadır.İncelen üç romanın başkişileri ve diğer roman karakterleri etnik kimlik ile edinilen kimlik arasında kalmaktadırlar. Bu sebeple de iki kimliği uzlaştırarak tümlük duygusu edinmeye çabalamaktadırlar. Bu tezde, roman yazarlarının bu mücadeleyi ne şekilde sunduğu ve yazarların tutumunun kimlik bunalımı bağlamında anlamı ve önemi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis, entitled Identity Crisis in the 20th Century American Novel: Not Without Laughter by Langston Hughes, No-No Boy by John Okada and The House on Mango Street by Sandra Cisneros, is to analyze the question of identity and the problem of belonging as portrayed in these three American novels of the 20th century.Three different ethnic identities; namely African-American, Japanese-American and Mexican-American have been studied in this thesis. Racism, discrimination and inequality, as they exist in the American society, have been explored through analysis of characters in each novel. The possibility of attaining a sense of completeness for the novels' characters who suffer from the problem of belonging and identity crisis has been commented on in accordance with the novelists' perspective. Additionally, the issue of social class has also been examined in Not Without Laughter and The House on Mango Street since within these works the individuals who are regarded as other get either no jobs or low-paid jobs. As a result, they are forced to be members of the lower class. Unlike the other two novels, The House on Mango Street has been written by a female author with a feminist approach to her writing, and therefore the novel has been examined from a feminist perspective. Thus, the characters of Cisneros? novel exemplify the state of being different and other in terms of both ethnicity and gender.The protagonists and other characters of these three novels are similarly torn between their ethnic identities and acquired identities. Hence, they struggle to achieve a sense of completeness as they strive to reconcile these two identities. Consequently, this study examines how these three novelists represent this struggle for identity, as they explore the meaning and significance of ethnic identity crisis.