Milletlerarası yatırım tahkiminde ev sahibi devletin adil ve hakkaniyetli davranma yükümlülüğü karşısında yatırımcının doğayı koruma sorumluluğu
The investor's responsibility to protect the environment in light of the host state's obligation of fair and equitable treatment in international investment arbitration
- Tez No: 999040
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KEREM GİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Milletlerarası Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Milletlerarası yatırım hukukunda, ev sahibi devletin yabancı yatırımcılara karşı adil ve hakkaniyetli muamele yükümlülüğü, yatırımcıların korunmasına hizmet eden temel ilkelerden biridir. Bununla birlikte, çevrenin korunması amacıyla alınan düzenleyici önlemlerle yatırımcı haklarının çatışması, bu alanın en tartışmalı konularından birini oluşturmaktadır. Çalışmada, söz konusu çatışmanın nasıl dengelenebileceği incelenmekte; yatırım anlaşmaları ve tahkim uygulaması ışığında çevrenin korunmasına yönelik kamu yararı ile yatırımcı beklentileri arasındaki ilişkinin sınırları değerlendirilmektedir. Bu bağlamda, devletin düzenleme yetkisi ile yatırımcının meşru beklentileri arasındaki denge noktasına odaklanılmış; ulusal ve uluslararası hukukta yatırımcının çevre sorumluluklarının giderek önem kazandığı ortaya konulmuştur. Özellikle sürdürülebilir kalkınma politikalarının rehberliğinde, yatırımcıların yalnızca hak sahibi değil, aynı zamanda yükümlülük taşıyan aktörler olarak ele alınmasının zorunluluğu vurgulanmaktadır. Çalışma esas olarak, siyasi rekabetin konusu haline gelen büyük ölçekli projelerden doğabilecek yatırım uyuşmazlıklarının kamu kaynaklarına ağır yük bindirmemesi için, yatırımcı sorumluluklarının açık ve gerekli biçimde ele alınması gerektiğini savunmaktadır. Böylelikle milletlerarası yatırım hukukunda daha dengeli, meşru ve sürdürülebilir bir yapının inşasına katkı sağlanması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
In international investment law, the host state's obligation to accord foreign investors fair and equitable treatment is one of the fundamental principles that protect investors. However, the tension between environmental protection measures and the rights of investors is one of the most debated issues in this field. This study examines how such conflicts can be resolved, evaluating the relationship between environmental public interests and investor expectations in the context of investment treaties and arbitral practice. The focus is on the balance between the state's regulatory authority and legitimate expectations of investors, demonstrating that environmental responsibilities of investors have been gaining increasing importance in both national and international law. Guided by the framework of sustainable development policies, the study emphasises the necessity of treating investors as both rights holders and actors bearing concrete obligations. In conclusion, the thesis asserts that the responsibilities of investors must be explicitly and adequately addressed to prevent arbitration disputes arising from large-scale projects becoming the subject of political competition from placing an excessive strain on public finances. The study thus aims to contribute to the construction of a more balanced, legitimate and sustainable structure within international investment law.