Production of hematite based photo electrode for hydrogenproducing
Hidrojen üretimi için hematit bazli fotoelektrot üretimi
  1. Tez No: 999050
  2. Yazar: ŞÜKRÜ KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT SARIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez, nanofiber geometrisinin, kalıntı kimyasının ve katkılama (doping) yaklaşımının birlikte optimize edilmesiyle elektrospinning yöntemiyle üretilen hematitin kontrol edilebilir ve ölçeklenebilir bir fotoanot platformu olduğunu ortaya koymaktadır. Etanol–su çözücü sistemi içinde hazırlanan PVP/Fe(NO₃)₃ başlangıç çözeltisinden kompozit fiberler elektrospinning ile üretilmiş; iğne numarası ve uygulanan gerilim sistematik olarak değiştirilmiştir. Atmosferik koşullarda 550 °C'de (3 °C dk⁻¹, 3 saat) gerçekleştirilen tavlama sonrasında XRD ve XPS ile doğrulanan faz saf α-Fe₂O₃ elde edilmiş ve polimerin uzaklaştırılmasına bağlı olarak belirgin bir çap küçülmesi gözlenmiştir. Süreç optimizasyonu, ortalama çapı 227 nm olan (32G, 30 kV) düzgün ve homojen çap dağılımına sahip liflerin tekrarlanabilir biçimde üretilmesini sağlamış; ayrıca kritik olarak 100 nm'ye kadar inen daha düşük fiber çaplarına ulaşılabildiğini göstermiştir. Serbest duran elektrospun fiber tabakalarının polimer giderimi sonrasında FTO yüzeyine yeterli tutunma göstermemesi nedeniyle, mekanik bütünlüğü ve elektriksel temas sürekliliğini sağlamak amacıyla electrospinning ve spin kaplama birlikte hibrit bir süreç uygulanmıştır. 0,5 M NaOH elektrolitinde AM 1.5G aydınlatma altında (150 W Xe) gerçekleştirilen fotoelektrokimyasal testler, n-tipi davranışı (Açık Devre Potansiyeli (OCP) ve Mott–Schottky analizi) doğrulanmış ve optimize elektrot için 1,65 V (RHE'ye karşı) potansiyelde 1,1 μA cm⁻² fotoakım yoğunluğu elde edilmiştir. Isıl bozunma/kalıntı incelemeleri, PVP'nin tam olarak ayrışmaması durumunda kalıntıların kesikli aydınlatma geçişlerini ölçülebilir biçimde değiştirebildiğini; fotoşarjlanma/kapasitif davranışlar ve ara yüzey rekombinasyon dinamiklerinde farklılaşmalar oluşturduğunu göstermiştir. Buna paralel olarak, başlangıç çözeltisine entegre edilen Ti katkılaması hematit fazını ve fiber morfolojiyi korurken fotoakım yoğunluğunu yaklaşık 2 μA cm⁻² seviyesine çıkarmıştır. Genel olarak EIS sonuçları, performansı sınırlayan temel etkenlerin yüzey rekombinasyonu ve yavaş OER kinetiği olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis establishes electrospun hematite as a controllable, scalable photoanode platform by optimizing nanofiber diameter and solution, residual chemistry, and dopant incorporation. Using a PVP/Fe(NO₃)₃ precursor in an ethanol–water solvent system, composite fibers were electrospun while systematically varying needle gauge and applied voltage. After annealing in ambient atmosphere at 550 °C (3 °C min⁻¹, 3 h), α-Fe₂O₃ phase was obtained (confirmed by XRD/XPS) with strong post-annealing shrinkage due to polymer removal. Parameter tuning yielded reproducibly uniform, bead-free fibers with an average diameter of 227 nm (32G, 30 kV) and, critically, enabled a lower diameter of 100 nm. Because free-standing electrospun mats showed insufficient adhesion on FTO after polymer removal, an electrospinning–spin-coating hybrid processes was implemented to ensure mechanical integrity and electrical contact. Photoelectrochemical testing in 0.5 M NaOH under AM 1.5G (150 W Xe) verified n-type behavior (OCP shift, Mott–Schottky) and delivered 1.1 μA cm⁻² at 1.65 V vs RHE for the optimized electrode. Thermal/residual investigations showed that incomplete PVP decomposition can leave residuals that measurably alter periodic on-off light transients, producing photocharging/capacitive behaviour and modified interfacial recombination dynamics. In parallel, Ti doping introduced into the precursor preserved the hematite phase and fibrous morphology while yielding about 2 μAcm⁻². Overall, EIS identifies surface recombination and slow OER kinetics as the remaining limitation.