Türk ve Alman vergi sistemleri bakımından emlak vergisi
Property tax in terms of Turkish and German tax systems
  1. Tez No: 999064
  2. Yazar: ASLI ÖZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE GÜMÜŞKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Türk ve Alman vergi sistemleri bakımından emlak vergisi incelenmektedir. Bu inceleme kapsamında genel olarak gayrimenkullerin vergilendirilmesi ele alınmış; her iki ülke bakımından emlak vergisinin temel unsurları ile emlak vergisi uygulamasında ortaya çıkan sorunlar, anayasal hak ve ilkeler çerçevesinde değerlendirilmiştir. Yapılan inceleme sonucunda emlak vergisine ilişkin temel sorunun değerlemeye ilişkin olduğu tespit edilmiştir. Nitekim Türk Vergi Hukukunda da Alman Vergi Hukukunda da emlak vergisinin gayrimenkullerin gerçek değerini yansıtmadığı eleştirilmektedir. Ayrıca objektif bir vergi olarak emlak vergisinde mükelleflerin kişisel durumu dikkate alınmadığından mali güce göre vergilendirme ve eşitlik ilkesine aykırı sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Alman Federal Anayasa Mahkemesi, mevcut emlak vergisi sistemini eşitlik ilkesine aykırı bulmuş ve bunun sonuunda Alman emlak vergisi sisteminde önemli değişiklikler getirilmiştir. 2022 yılında gayrimenkullerin değeri yeniden tespit edilmiş ancak en son değerlemenin üstünden elli yıldan fazla süre geçmesi nedeniyle ölçüsüz vergi yükü oluşmasının engellenmesi için vergi oranları düşürülmüştür. Kanımızca ülkemiz bakımından da bir yandan gayrimenkullerin değerinin gerçeğe yakın olarak tespit edilebilmesi için birtakım yeni düzenlemeler yapılmalı ancak diğer yandan vergi yükünün ölçüsüz biçimde artmaması için emlak vergisi oranları düşürülmelidir.
Özet (Çeviri)
This study examines the property tax in the Turkish and German tax systems. Within this scope, the taxation of real property is addressed in general, and for both countries the fundamental elements of the property tax as well as the problems arising in its application are evaluated within the framework of constitutional rights and principles. As a result of the analysis, it is determined that the principal problem regarding the property tax relates to valuation. Indeed, both Turkish and German tax law have been criticized on the ground that the property tax does not reflect the actual value of real property. Moreover, since property tax is an objective tax and taxpayers' personal circumstances are not taken into account, outcomes may arise that are incompatible with the principles of ability-to-pay and equality. The German Federal Constitutional Court found the existing property tax system to be contrary to the principle of equality, and significant changes were introduced to the German property tax system. In 2022, the value of real property was reassessed; however, because more than fifty years had passed since the previous valuation, tax rates were reduced in order to prevent a disproportionate tax burden. In our view, similar measures should be adopted in Türkiye: on the one hand, new regulations should be introduced to ensure that real property values can be determined in a more realistic manner; on the other hand, property tax rates should be reduced to prevent the tax burden from increasing disproportionately.