Aristoteles ve Kant'ta mutluluk sorunu
The problem of happiness in Aristotle and Kant
- Tez No: 999063
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ÇÖREKÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
Özet
Pratik felsefenin en zorlu ve tartışmalı konularının başında gelen mutluluk, her insanın kaçınılmazcasına meşgul olduğu bir konudur. İnsanın ne yapması, nasıl ve ne için yaşaması sorularını barındıran bu konu, kimi filozoflara göre hem hayatın hem de felsefenin üzerinde durulması gereken temel sorusudur. Bu tez, pratik felsefenin bu önemli konusunu merkezde Aristoteles ve Kant'ın düşünceleri olacak biçimde ele almaktadır. Bununla beraber mutluluğun tarihselliği de göz ardı edilmeden Aristoteles ve Kant'ın mutluluk anlayışlarında bir karşılaştırma yapılmaktadır. Böylece söz konusu tarihsel analize uygun olarak Antik Çağ'dan başlayarak Aydınlanma Çağı'na kadar birçok filozofun mutluluk anlayışı açıklanmaktadır. Bununla beraber konuyla ilgili olmak üzere mutluluk ve ahlakın sıkı bağlarına uygun ve paralel olarak Aristoteles ve Kant'ın ahlak anlayışları üzerinde de yeterince durulmaya çalışılmıştır. Yapılan analiz ve karşılaştırmalar sonucunda, Aristoteles ve Kant'ın mutluluk ve ahlak anlayışlarındaki farklılıklar ve benzerlikler ortaya çıkarılmıştır. Böylece her iki filozofun da içinde yaşadıkları çağ ve koşullardan hareketle mutluluk ve ahlak anlayışlarını ortaya koydukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Happiness, one of the most challenging and controversial topics in practical philosophy, is an issue that inevitably preoccupies every human being. This topic, which encompasses questions about what humans should do, how they should live, and why they should live, is, according to some philosophers, the fundamental question that both life and philosophy must address. This thesis addresses this important topic in practical philosophy, focusing on the ideas of Aristotle and Kant. At the same time, without ignoring the historicity of happiness, a comparison is made between Aristotle's and Kant's conceptions of happiness. Thus, in accordance with this historical analysis, the concept of happiness as understood by many philosophers from the Ancient Age to the Age of Enlightenment is explained. In addition, in line with the close and parallel relationship between happiness and ethics, Aristotle's and Kant's ethical concepts are also discussed at length. As a result of the analysis and comparisons made, the differences and similarities between Aristotle and Kant's understandings of happiness and ethics have been revealed. Thus, it has been seen that both philosophers presented their understandings of happiness and ethics based on the era and conditions in which they lived.