Yetişkin bireylerde algılanan stres ile dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirtileri arasındaki ilişkide duygu düzenlemenin aracı rolü
The mediating role of emotion regulation in the relationship between perceived stress and symptoms of attention deficit and hyperactivity disorder in adults
  1. Tez No: 999082
  2. Yazar: BİRSEN ÖNGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADER BAHAYİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, yetişkin bireylerde algılanan stres ile dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirtileri arasındaki ilişkide duygu düzenlemenin aracı rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında 18-50 yaş arası 460 kişi araştırmaya katılmıştır. Katılımcılara“Sosyodemografik Bilgi Formu”,“Algılanan Stres Ölçeği”,“Erişkin Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Kendi Bildirim Ölçeği”ve“Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği”uygulanmıştır. Katılımcıların yanıtlarının analizinde bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü ANOVA, Pearson Korelasyonu ve Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, sosyodemografik değişkenler bakımından (cinsiyet, yaş, eğitim, gelir düzeyi, çalışma durumu, ruhsal hastalık tanısı vb.) katılımcıların erişkin DEHB ve algılanan stres puanlarında anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Öte yandan, erişkin DEHB puanlarının algılanan stres puanları ile pozitif; duygu düzenleme becerileri ile negatif yönlü ve anlamlı ilişkili olduğu sonucu elde edilmiştir. Duygu düzenleme becerilerinin stres karşısındaki bireylerde görülebilecek dikkat sorunlarına karşı koruyucu bir aracı etkisi olup olmadığını incelemek için oluşturulan Yapısal Eşitlik Modeli sonuçları, duygu düzenleme becerilerinin algılanan stres ve erişkin DEHB arasındaki ilişkide kısmi aracı rolü olduğunu göstermiştir. Elde edilen bulgular ilgili literatür çerçevesinde değerlendirilmiş ve ileri araştırmalar ile uygulamalara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the mediating role of emotion regulation in the relationship between perceived stress and symptoms of attention deficit hyperactivity disorder in adults. A total of 460 individuals aged 18-50 participated in the study. Participants completed the“Sociodemographic Information Form,”“Perceived Stress Scale,”“Adult Attention Deficit and Hyperactivity Self-Report Scale,”and“Emotion Regulation Skills Scale.”Independent samples t-test, one-way ANOVA, Pearson Correlation, and Structural Equation Modeling (SEM) were applied in the analysis of participants' responses. According to the findings of the study, significant differences were found in participants' adult ADHD and perceived stress scores in terms of sociodemographic variables (gender, age, education, income level, employment status, mental illness diagnosis, etc.). On the other hand, it was found that adult ADHD scores were positively and significantly correlated with perceived stress scores and negatively and significantly correlated with emotion regulation skills. The results of the Structural Equation Model, created to examine whether emotion regulation skills have a protective mediating effect against attention problems that may be seen in individuals facing stress, showed that emotion regulation skills play a partial mediating role in the relationship between perceived stress and adult ADHD. The findings were evaluated within the framework of the relevant literature, and recommendations for further research and applications were presented.