Disiplinlerarası içeriklerle zenginleştirilmiş öğrenme ortamlarının ilkokul öğrencilerinin matematik başarılarına etkisi
The effect of learni̇ng environments enriched with interdisciplinary content on students' mathematics success
  1. Tez No: 999087
  2. Yazar: CANAN POLATER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, disiplinlerarası içeriklerle zenginleştirilmiş (DİZ) öğretim tasarımının ve Zeki Öğretim Sistemi'nin (ZÖS) ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin matematik dersi akademik başarıları üzerindeki etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, bağımlı değişken üzerinde iki farklı bağımsız değişkenin etkisini test etmek amacıyla 2x2'lik gruplar arası faktöriyel desen kullanılmıştır. Çalışma grubu, bir devlet ilkokulunda öğrenim gören 90 dördüncü sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri Kesirler Ünitesi Başarı Testi, ZÖS verileri, Öğrenci Görüş Formu, yarı yapılandırılmış görüşmeler ile elde edilmiştir. Verilerin analizinde kovaryans analizi, karışık ölçümler için iki faktörlü varyans analizi, iki yönlü anova, korelasyon analizleri ve içerik analizi yöntemlerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, son test puanları açısından en yüksek başarı DİZ öğretim tasarımı ile ZÖS öğrenme ortamının birlikte uygulandığı Çalışma Grubu III'te, başarısı en düşük başarı ise kontrol grubu olan Çalışma Grubu IV'te görülmüştür. Çalışma gruplarının son test puanları arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı belirlenmiştir. ZÖS'ün kullanıldığı Çalışma Grubu II ve Çalışma Grubu III'te DİZ öğretim tasarımının uygulanmasının öğrencilerin son test başarıları üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı saptanmıştır. Video etkileşim verilerinden elde edilen üç öğrenme etkileşim türünün öğrencilerin son test başarıları üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı belirlenmiştir. Ancak, farklı başarı düzeylerine göre oluşturulan grupların son test puanları arasında anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Öğrenci ve öğretmen görüşleri genel olarak, uygulanan öğretim tasarımı ve öğrenme ortamının olumlu değerlendirildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed at analyzing teaching design enriched with multidisciplinary content's (EMC) and Intelligent Tutoring Systems' (ITS) effect on 4th grade primary school students' academic success in mathematics lessons. In the study, 2x2 between groups factorial design was used to test the two different independent variables' effect on the dependent variable. The study group includes 90 4th grade students from a state primary school. The study data were obtained through Fractions Unit Success Test, ITS log data, Student View Form and semi-structured interviews. Covariance analysis, two factor variance analysis for mixed measures, correlation analyses, content analysis methods were used in data analysis. Results show that the highest success in posttest scores belong to Study Group III, where EMC teaching design and ITS learning environment were applied together. The lowest success belonged to Study Group IV control group. It was determined that the difference between the study groups' posttest scores was not statistically significant. It was found that applyinga EMC teaching design in Study Group II and Study Group III where ITS was used did not have a significant effect on the students' posttest success. It was determined that none of the three types of learning interactions derived from video interaction data had a significant effect on students' final test scores. However, significant differences were found in the final test scores of groups formed according to different achievement levels. The students' and the teachers' views show that they generally consider the applied teaching design and learning environment as positive.