Taşkın risk haritaları ile Karaman Ayrancı barajı menbasının incelenmesi
Investigation of Karaman Ayranci dam source with flood risk maps
- Tez No: 999134
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ONÜÇYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Karaman İli Ayrancı İlçesi'nde bulunan Ayrancı Barajı menbasını oluşturan Kocadere Vadisi çalışma alanı olarak belirlenmiştir. Alanın hazırlanan taşkın haritaları göz önüne alınarak taşkın zararları ortaya konularak çalışma alanında ki Ayrancı Barajı ile her bir tarım ve yerleşim parseli için taşkın risklerinin belirlenmesi hedeflenmektedir. Ayrıca olası taşkın zararının önlenmesi için gerekli önlemler ve taşkın önleme yapıları önerilecektir.
Özet (Çeviri)
Kocadere Valley, which forms the source of Ayrancı Dam in Ayrancı District of Karaman Province, has been determined as the study area. By considering the prepared flood maps of the area, flood damages are determined and it is aimed to determine the flood risks for Ayrancı Dam and each agricultural and residential parcel in the study area. In addition, necessary precautions and flood prevention structures will be proposed to prevent possible flood damage.