Khoy bölgesinde üçlü melez ve tekli melez ayçiçeği hibritlerinin tarımsal karakterlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of agronomic characters on sunflower three way cross and single cross hybrids in khoy region
  1. Tez No: 999172
  2. Yazar: MOHSEN MIRZAPOUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MOSTAFA VALİZADEH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Farsça
  9. Üniversite: Islamıc Azad Unıversıty
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Islahı ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bitki Islahı Bilim Dalı
Özet
2002 yılında, Khoy tarımsal araştırma istasyonunda yeni ayçiçeği hibritlerinin agronomik özelliklerinin incelenmesi amacıyla 6 açık tozlaşmalı çeşit ve 6'şar adet üçlü ve tekli melez hibritleri olmak üzere 18 ayçiçeği çeşidi tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak karşılaştırılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları göre hektar başına ortalama tohum ve yağ verimi sırasıyla 3702 ve 1752 kg olan üçlü melezlerin açık tozlaşan çeşitlere ve tek melez hibritlere göre daha üstün olduğunu göstermiştir. Yeni melez hibritler düşük boydayken büyüme periyodunu 96 günde tamamlamıştır. 4424 ve 2001 kg/ha ile TWC82.21 ve TWC67.4 hibritleri sırasıyla daha yüksek tohum ve yağ verimine sahip olmuştur. 92 günlük büyüme periyoduna sahip hibrit TWC82.19, rekord çeşitten yaklaşık 22 gün önce olgunlaşmıştır. İncelenen çeşitlerin karşılaştırılması sonucunda daha erken olgunlaşan tek ve üçlü melez çeşitlerin, büyüme dönemi, bitki boyu, tohum tutma yüzdesi ve yağ yüzdesi indeks özellikleri ile tohum ve yağ verimi açısından açık tozlaşan çeşitlere göre daha üstün olduğu görülmüştür. Çoklu doğrusal regresyon analizi sonuçlarına göre, üç yağ verimi komponenti yağ verimi varyasyonunun önemli kısmını açıklamıştır. Path analizine göre, üçlü melez hibritlerinde 1000 tane ağırlığı, tohum sayısı ve yağ içeriği sırasıyla 0,58, 0,40 ve 0,39 katsayıları ile ve tek melez hibritlerinde sırasıyla 0,63 ve 0,40 katsayılı 1000 tane ağırlığı ve yağ içeriği, yağ verimi üzerinde en yüksek doğrudan etkilere sahip olmuştur. Üçlü melez hibritlerinde gövde çapı ve dane/achen oranı, tohum sayısı ve tabla çapı, yağ verimi üzerinde daha yüksek doğrudan etkilere sahip olmuştur. Çeşitlerin küme analizi yöntemi kullanılarak yetiştirme dönemi ile ilgili özelliklere göre sınıflandırılması, tamamen yeni ayçiçeği hibritlerini açık tozlaşan çeşitlerden ayırmıştır. Genel olarak, yeni hibritlerin açık tozlama çeşitlerle karşılaştırılması, yeni ayçiçeği hibritlerinin yüksek tohum ve yağ verimine sahipken erken olgunlaşma avantajına sahip olduğunu göstermiştir. Bu melezler Khoy bölgesinde ikinci yazlık ürünler için uygundur.
Özet (Çeviri)
In order to evaluation of capability of new sunflower hybrids, 18 sunflower genotypes containing 6 open pollinated (OP) varieties and 6 hybrids from the each of three way cross (TWC) and single cross (SC) hybrids were compared using a completely randomized blocks with 4 replications in Khoy Agricultural research station in 2002. The results of this study showed that TWC hybrids with seed and oil mean yields 3702 and 1752 kg/ha respectively are superior than OP and SC hybrids. The new hybrids had lower plant height and completed their growth period in 96 days. Hybrids TWC82.21 and TWC67.4 with 4424 and 2001kg/ha had higher seed and oil yield respectively. Hybrid TWC82.19 with growth period 92 days was 22 days early mature than Record. Mean comparisons showed that SC and TWC hybrids are superior than OP cultivars regarding important traits, Growth period, plant height, seed set and oil content and the second hybrids were superior in case of seed and oil yield. According to Back ward Regression analysis three oil yield component explained the main portion of oil yield variation. Based on path analysis in TWC hybrids, 1000 seed weight, seed number and oil content with coefficient 0.58, 0.40 and 0.39 respectively and in SC hybrids 1000 seed weight and oil content with coefficient 0.63 and 0.40 respectively had the highest direct effect on oil yield. Stem diameter in TWC hybrids and kernel to achen ratio, seed number and head diameter had higher direct effects on oil yield. Classifying of the cultivars on the basis of traits related to the growing period using cluster analysis method separated totally new sunflower hybrids from the OP cultivars. On the whole, comparison of new hybrids with OP cultivars showed that the new sunflower hybrids have higher performance of seed and oil yield and higher precocity. These hybrids are suitable for after cropping in the khoy region.