Effect of row and plant spacing on the agronomic performance of sunflower hybrid (Hisun33) in khoy region
Sıra aralığı ve bitki sıklığının khoy bölgesinde yetiştirilen hibrit ayçiçeği (Hisun 33) agronomik performansına etkisi
  1. Tez No: 962965
  2. Yazar: SAM MOKHTARZADEH
  3. Danışmanlar: DR. MOHAMMAD REZA KHAJEPOUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Farsça
  9. Üniversite: Islamic Azad University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Farklı bitki sıklığı ve sıra mesafelerinin ayçiçek melezindeki (Hisun 33) büyüme, verim ve verim bileşenleri üzerine etkilerini incelemek için 2003 yılı baharında Khoy Tarımsal Araştırma Merkezi'nde, bölünmüş parsel deneme desenine göre tesadüf blok olarak dört tekrarda bir deney gerçekleştirilmiştir. Bu denemede sıra mesafeleri (60 ve 75 cm tek sıra ve 100 cm çift sıra ekim olarak) ana parsel, dikim sıklıkları (8, 10 ve 12 bitki/m2) alt parsel olarak alınmıştır. Sıra arası mesafenin tomurcuklanma ve döllenme aşamasında, tek bitki ve m2 deki bitki kuru ağırlığına etkisi önemli bulunmazken, fizyolojik olgunlukta sıra arası mesafesinin azalması ile tek bitki ve m2 deki bitki kuru ağırlığı önemli ölçüde azalmıştır. Ayrıca bitki yoğunluğunun bitki başına kuru ağırlık üzerindeki etkisi, istatistiksel olarak önemli görülmemiştir, ancak bitki yoğunluğu arttıkça m2 başına kuru ağırlık önemli ölçüde artmıştır. Denemede sıra mesafesindeki azalma ve bitki yoğunluğundaki artış yaprak alanı indeksini önemli ölçüde artırmıştır. Sıra mesafesi ve bitki yoğunluğunun bitki boyu üzerindeki etkisi önemli bulunmamıştır. Sıra mesafesindeki artış gövde çapını önemli ölçüde artırmış, ancak gövde çapı bitki yoğunluğundan etkilenmemiştir. Deneme boyunca tek sıra mesafesi önemli ölçüde daha yüksek baş çapı üretmiştir, ancak bitki yoğunluğu arttıkça kafa çapı önemli ölçüde azalmıştır. Baştaki tohum sayısı sıra mesafesi arttıkça önemli ölçüde artmış, bitki yoğunluğu arttıkça azalmıştır. Bu çalışmada tohumun 1000 tane ağırlığı üzerine deneysel uygulamaların etkisi önemli olmamıştır. Sıra mesafesi arttıkça tohum verimi önemli ölçüde artmıştır, ancak bitki yoğunluğunun bu özellik üzerindeki etkisi açısından istatistiksel olarak önemli farklılık görülmemiştir. Bu çalışmada en yüksek tohum verimi 5384 kg/da ile 60 cm sıra arası ve m2 başına 10 bitki ile elde edilmiştir. Sıra mesafesinin hasat indeksi üzerindeki etkisi önemli bulunmamış, ancak bitki yoğunluğu arttıkça hasat indeksi önemli ölçüde azalmıştır. Tohum yağı yüzdesi sıra mesafesi arttıkça önemli ölçüde azalmış, ancak bitki yoğunluğundan etkilenmemiştir. Denemede tohum veriminin, yağ verimi ana belirleyicisi olduğu tespit edilmiştir. Sıra mesafesi ve bitki sıklığı etkileşimlerinden hiçbir özellik önemli ölçüde etkilenmemiştir. Elde edilen sonuçlar, benzer koşullarda ayçiçeği (Hisun33) üretimi için m2'ye 10 bitki ile 60 cm sıra arası mesafesinin uygun olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In order to examine the effects of different plant density and row spacing on the growth, yield and yield components of sunflower hybrids (Hisun 33), an experiment in four replicates was conducted in the Khoy Agricultural Research Center in the spring of 2003 according to the split-plot experimental design as a randomized block. In this experiment, row spacing (60 and 75 cm single row and 100 cm double row planting) was taken as the main plot, and planting frequencies (8, 10 and 12 plants/m2) were taken as subplots. While the effect of row spacing on the dry weight of a single plant and per m2 was not significant in the budding and fertilization stages, the dry weight of a single plant and per m2 decreased significantly with the decrease in the row spacing at physiological maturity. Also, the effect of plant density on dry weight per plant was not statistically significant, but dry weight per m2 increased significantly as plant density increased. The decrease in row spacing and increase in plant density significantly increased the leaf area index in the experiment. The effect of row spacing and plant density on plant height was not significant. Increasing row spacing significantly increased stem diameter, but stem diameter was not affected by plant density. Single row spacing produced significantly higher head diameter throughout the trial, but the head diameter decreased significantly as plant density increased. The number of seeds per head increased significantly with increasing row spacing and decreased as plant density increased. In this study, the effect of experimental applications on 1000 seed weight was not significant. As the row spacing increased, the seed yield increased significantly, but there was no statistically significant difference in the effect of plant density on this trait. In this study, the highest seed yield was obtained with 5384 kg/da and 60 cm row spacing and 10 plants per m2. The effect of row spacing on the harvest index was not significant, however, as the plant density increased, the harvest index decreased significantly. Seed oil percentage decreased significantly with increasing row spacing, but was not affected by plant density. In the experiment, it was determined that seed yield was the main determinant of oil yield. No traits were significantly affected by row spacing and plant density interactions. The obtained results show that row spacing between 10 plants and 60 cm per m2 may be appropriate for sunflower (Hisun33) production under similar conditions.