Elektrik ve kablo taşıma sistemleri sektöründe kritik başarı faktörlerinin analitik hiyerarşi süreci ve dengeli sonuç kartı yaklaşımıyla belirlenmesi
Determi̇nati̇on of cri̇ti̇cal success factors i̇n the electri̇cal and cable management systems industry through the analyti̇c hi̇erarchy process and the balanced scorecard approach
  1. Tez No: 999182
  2. Yazar: MERTCAN ÇAKMAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA POLAT, DOÇ. DR. HAMİDE ÖZYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ostim Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de elektrik ve kablo kanalı taşıma sistemleri sektöründe faaliyet gösteren firmaların karşılaştıkları güncel sorunları, uyguladıkları stratejileri ve sektörel deneyimlerini Dengeli Sonuç Kartı (DSK) yaklaşımı çerçevesinde analiz ederek, alana yönelik sistematik ve referans niteliğinde bir değerlendirme sunmaktır. Araştırma, müşteri, iç süreçler, öğrenme ve gelişim ile mali ve finansal perspektifler doğrultusunda yapılandırılmıştır. Çalışma, nitel araştırma yöntemine dayalı olarak gerçekleştirilmiş; amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilen ve Ankara'da elektrik ve kablo taşıma piyasasında faaliyet gösteren 14 KOBİ düzeyinde firma yetkilisiyle derinlemesine ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen ve dört açık uçlu sorudan oluşan görüşme formu aracılığıyla toplanmış, elde edilen bulgular Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, müşteri sadakatinin en yüksek önceliğe sahip kriter olduğunu; iç süreçler perspektifinde süreç yönetiminin, öğrenme ve gelişim perspektifinde bireysel gelişimin ve finansal perspektifte mikro düzey mali faktörlerin öne çıktığını ortaya koymaktadır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, sektörde faaliyet gösteren firmaların müşteri odaklı stratejilere ağırlık vermeleri, süreç yönetimini geliştirmeleri, insan kaynağına yönelik yatırımları artırmaları ve finansal karar alma süreçlerinde analitik yöntemlerden yararlanmaları önerilmektedir. Çalışmanın, sektöre ilişkin literatüre katkı sağlaması ve uygulayıcılara karar destek niteliğinde bir çerçeve sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to provide a systematic and reference-oriented evaluation of firms operating in the electrical and cable management systems industry in Turkey by analyzing the current challenges they face, the strategies they implement, and their sectoral experiences within the framework of the Balanced Scorecard (BSC) approach. The research is structured around the customer, internal processes, learning and growth, and financial perspectives. The study is conducted using a qualitative research methodology. In-depth, semi-structured interviews were carried out with representatives of 14 small and medium-sized enterprises (SMEs) operating in the electrical and cable management market in Ankara, selected through purposive sampling. The data were collected using an interview form developed by the researcher, consisting of four open-ended questions, and the findings were analyzed using the Analytic Hierarchy Process (AHP) method. The results indicate that customer loyalty is the criterion with the highest priority; within the internal processes perspective, process management stands out; within the learning and growth perspective, individual development is prominent; and within the financial perspective, micro level financial factors are emphasized. Based on these findings, it is recommended that firms operating in the sector place greater emphasis on customer-oriented strategies, improve process management, increase investments in human resources, and utilize analytical methods in financial decision-making processes. The study is expected to contribute to the literature related to the sector and to provide a decision-support framework for practitioners.