Integration of smart technologies in adaptive reuse projects: A comparative study of industrial buildings
Endüstriyel yapıların adaptif yeniden kullanım projelerinde akıllı teknolojilerin entegrasyonu: Karşılaştırmalı bir çalışma
  1. Tez No: 999200
  2. Yazar: CHAIMA CHEMLAL
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. AYŞE ESRA İDEMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Endüstriyel miras yapılarına akıllı teknolojilerin entegrasyonu, tarihî dokunun korunması ile işlevsel verimlilik arasında bir denge kurulmasını gerektirir. Bu araştırma, İstanbul'daki dört endüstriyel miras yapısında — Müze Gazhane, Çubuklu Silolar, Terkos Su Müzesi ve Rahmi M. Koç Müzesi — akıllı teknolojilerin, özellikle HVAC, enerji ve su yönetimi sistemleri bağlamında, nasıl entegre edildiğini incelemektedir. Nitel bir vaka çalışması yöntemiyle yürütülen araştırma; mimari dokümantasyon, saha gözlemleri ve yapılandırılmış bir değerlendirme çerçevesini birleştirerek teknolojik entegrasyonun kapsamını ve niteliğini analiz etmiştir. Bulgular, incelenen yapılar arasında belirgin farklar olduğunu göstermektedir. Kamuya ait yapılar olan Müze Gazhane ve Çubuklu Silolar'da, koruma öncelikleri, teknik zorluklar ve yasal sınırlamalar nedeniyle akıllı teknolojilerin seçici ya da sınırlı düzeyde uygulandığı görülmüştür. Buna karşılık, Terkos Su Müzesi herhangi bir akıllı teknolojiyi benimsememiştir. Özel mülkiyette bulunan Rahmi M. Koç Müzesi ise belirli akıllı teknolojiler kullanmaktadır; ancak kullanılan sistemlere ilişkin detaylı verilere erişim sınırlı olduğundan değerlendirme yalnızca saha ziyaretleri ve mevcut dokümantasyon üzerinden yapılmıştır. Genel olarak, hiçbir projede yapay zekâ temelli bir sistem uygulanmamıştır. Araştırma, miras alanlarında akıllı sistemlerin etkin biçimde entegre edilmesinin, minimum müdahale esasına dayalı kurulumlar, bağlamsal farkındalık ve tasarımcılar, mühendisler ile koruma uzmanları arasındaki disiplinlerarası iş birliği ile mümkün olduğunu vurgulamaktadır. Teknolojik uygulamaları mimari stratejiyle ilişkilendirerek, çalışma hem yapısal işlevselliği artırmayı hem de tarihî ve kültürel değerleri korumayı amaçlayan girişimlere yönelik önemli içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Integrating smart technologies into the adaptive reuse of industrial heritage structures necessitates a balance between historical preservation and operational efficiency. This research explores the incorporation of smart technologies—specifically focusing on HVAC, energy, and water management—within four industrial heritage sites in Istanbul: Müze Gazhane, Çubuklu Silos, Terkos Su Water Museum, and the Rahmi M. Koç Museum. Using a qualitative case study method, the study combines architectural documentation, on-site observations, and a structured evaluation framework to assess the extent and nature of technological integration. The findings reveal notable differences among the sites. The public buildings—Müze Gazhane and Çubuklu Silos—exhibit either selective or minimal implementation of smart technologies, primarily due to regulatory constraints, technical challenges, and priorities for preservation. In contrast, the Terkos Museum has not adopted any smart technologies. Conversely, the private Rahmi Koç Museum does utilize smart technologies; Due to limitations in accessing specific data about the technologies used, the evaluation relied solely on site visits and available documentation. Overall, none of the projects implemented artificial intelligence. The research highlights that effective integration of smart systems in heritage settings relies on minimally invasive installations, contextual awareness, and interdisciplinary collaboration among designers, engineers, and heritage experts. By linking technological implementation with architectural strategy, the study provides insights into initiatives aiming to enhance building functionality while preserving historical and cultural significance.