Biyomalzemelerin rejeneratif tıp kapsamında patentlenebilirliğinin mevzuatta araştırılması: Bor içeren yara örtüsü örnek modeli değerlendirilmesi
Investigation of the patentability of biomaterials within the scope of regenerative medicine: Evaluation of a boron containing wound dress model
  1. Tez No: 999234
  2. Yazar: KEZBAN YARIKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ESER ELÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kök Hücre ve Yenileyici Tıp Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: Kök Hücre ve Doku Yenilenmesi Bilim Dalı
Özet
Rejeneratif tıp, hasarlı dokuların onarımı ve yeniden yapılanması sürecinde önemli ilerlemeler sağlamış olup, bu bağlamda yara örtüleri kritik bir rol üstlenmektedir. Günümüzde modern yara örtüleri, iyileşmeyi hızlandırmak ve komplikasyonları önlemek amacıyla geliştirilmektedir. Antibakteriyel etkisi ve hücre proliferasyonu destekleyici özellikleriyle bor bileşikleri yara tedavilerinde öne çıkan ajandır. Bu tez çalışmasında, borik asit (BA), polivinil alkol (PVA) ve jelatin metakrilat (Jel-MA) kullanılarak farklı bileşimlerde kompozit hidrojeller hazırlanmıştır. FT-IR, SEM ve DSC analizleri ile kimyasal ve morfolojik özellikler; şişme testleri ile sıvı absorpsiyon kapasiteleri; sitotoksisite ve hemoliz testleri ile biyouyumlulukları; mekanik testlerle dayanım özellikleri değerlendirilmiştir. Bulgular, borik asit katkısının PVA ile sinerjik etki göstererek yapıyı güçlendirdiğini, ayrıca antimikrobiyal özellik sağladığını ortaya koymuştur. Bu çalışma kapsamında geliştirilen kompozit yara örtüsü yalnızca biyomalzeme tasarımı ve karakterizasyonu açısından değil, aynı zamanda fikri mülkiyet hakları ve patentlenebilirlik boyutuyla da incelenmiştir. Patentlenebilirlik için gerekli olan yenilik, buluş basamağı ve sanayiye uygulanabilirlik açısından yapılan değerlendirmeler, elde edilen materyalin mevcut biyomalzeme teknolojilerinden farklı özellikler sunduğunu göstermektedir. Bor katkısının sağladığı artmış ısıl kararlılık, geliştirilmiş mekanik dayanım ve antibakteriyel etki, materyalin özgünlüğünü desteklemektedir. Bu bağlamda, geliştirilen kompozit yara örtüsünün hem rejeneratif tıp uygulamalarında klinik potansiyele sahip bir biyomalzeme hem de mevzuat kapsamında patentlenebilir nitelikler taşıyan yenilikçi bir ürün adayı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Regenerative medicine has achieved significant progress in the repair and reconstruction of damaged tissues, with wound dressings playing a critical role in this process. Recent developments have enabled the design of next-generation wound dressings aimed at accelerating healing and preventing complications. Boron compounds stand out as agents in wound healing due to their antibacterial effects and cell proliferation-promoting properties. In this thesis, composite hydrogels were prepared using boric acid (BA), polyvinyl alcohol (PVA), and gelatin methacrylate (Jel-MA) in different formulations. The chemical and morphological properties were characterized by FT-IR, SEM, and DSC analyses; swelling tests were used to determine liquid absorption capacity; cytotoxicity and hemolysis assays were performed to evaluate biocompatibility; and mechanical tests were conducted to assess structural strength. The findings demonstrated that boric acid acted synergistically with PVA, enhancing the network structure while providing antimicrobial activity. Beyond material design and characterization, this study also evaluated the wound dressing in terms of intellectual property rights and patentability. Considering the patentability criteria of novelty, inventive step, and industrial applicability, the developed composite hydrogel was shown to exhibit distinct advantages compared to existing biomaterials. Enhanced thermal stability, improved mechanical strength, and potential antibacterial effects provided by boron reinforced the originality of the material. Accordingly, the results indicate that the developed boron-containing composite wound dressing is not only a promising biomaterial candidate for regenerative medicine applications but also possesses the essential attributes to qualify as a patentable invention under current regulations.