Şizofreni tanılı bireylerde akran desteği programının tedaviye uyuma ve iyileşmeye etkisi
The effect of a peer support program on medication adherence and recovery in individuals diagnosed with schizophrenia
- Tez No: 999295
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE ÇETİNKAYA DUMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikiyatri, Hemşirelik, Psychiatry, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Akran desteği çalışmaları, antipsikotik ilaç tedavisine uyumu artırma ve öznel iyileşmeyi destekleme konusunda umut vaat etmektedir. Bu yarı deneysel çalışma, Türkiye'de Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nde yapılandırılmış bir akran destek programının şizofreni tanılı bireylerde ilaç tedavisine uyum ve öznel iyileşme üzerindeki etkisini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Müdahale grubundaki katılımcılar, standart bakım hizmetine ek olarak profesyonellerin liderliğinde akran destekçileri tarafından verilen yapılandırılmış programa katılmış; kontrol grubundakiler ise yalnızca standart bakım hizmeti almıştır. Bulgular, girişim grubunda hem ilaç uyumu hem de öznel iyileşme puanlarında anlamlı değişimler olduğunu göstermiştir (p<0,05). Kontrol grubunda ise yalnızca izlem ölçümünde Morisky Uyum Anketi puanlarında sınırlı bir düşüş görülmüş, diğer uyum ve iyileşme göstergelerinde anlamlı bir değişim saptanmamıştır. Bu sonuçlar, akran desteğinin toplum ruh sağlığı hizmetlerinde standart ruh sağlığı bakımına ve uygulamalarına uygun bir tamamlayıcı yaklaşım olarak entegre edilebileceğini ve iyileşme odaklı bakımın güçlendirilmesine katkı sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Peer support interventions show promise in enhancing antipsychotic medication adherence and supporting subjective recovery. This quasi-experimental study aimed to evaluate the effect of a structured peer support program on medication adherence and subjective recovery among individuals diagnosed with schizophrenia in Community Mental Health Center in Turkey. Participants in the intervention group received a structured program delivered by trained peer supporters under professional supervision in addition to standard care, while those in the control group received standard services only. The findings indicated significant changes in both medication adherence and subjective recovery scores within the intervention group (p < .05). In the control group, a limited decrease was observed only in Morsiky Adherence Questionnaire scores at the follow-up assessment, whereas no significant changes were detected in the other adherence or recovery indicators. These results suggest that peer support can be incorporated into standard mental health care in community mental health services as a complementary approach and may help strengthen recovery-oriented care.