A multi-scale modeling approach to ballistic impact response of woven composites
Dokuma kompozitlerin balistik darbe tepkisine çok ölçekli modelleme yaklaşımı
  1. Tez No: 999294
  2. Yazar: DORUK CAN ÖZYÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Mechanical Engineering, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, deneysel ve sayısal açılardan, Kevlar 29 takviyeli epoksi laminatların balistik darbe tepkisi üzerine kapsamlı bir çalışma sunmaktadır. Çalışma, dokuma kompozitlerin malzeme karakterizasyonuna ilişkin derinlemesine bir analiz içermektedir. Kevlar 29 takviyeli epoksi laminatların makro ölçekli malzeme davranışını elde etmek için LS-DYNA yazılımında çok ölçekli bir hesaplamalı homojenizasyon şeması geliştirilmiştir. Homojenleştirilmiş malzeme parametreleri, tek eksenli çekme testi sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, homojenizasyon şemasının tek eksenli çekme testleriyle benzer malzeme parametreleri sağladığını göstermektedir. Hedef plakanın balistik performans parametrelerini tahmin etmek için iki farklı sonlu elemanlar modeli, mezo-heterojen ve makro-homojen modeller kullanılmıştır. Bu modeller, Roketsan'da yapılan deneysel sonuçlarla doğrulanmıştır. Kevlar 29 takviyeli epoksi laminant, gerinim hızı etkileriyle birleştirilmiş Chang-Chang kırılma modeliyle LS-DYNA yazılımında modellenmiştir. Hedef plakanın balistik performans kapasitesi, kırılma kriterleri ve deneyler açısından ele alınmıştır. Sonuçlar, sayısal ve deneysel sonuçların \%10 hata payı içinde birbirleriyle örtüştüğünü göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis demonstrates a comprehensive study on the ballistic impact response of Kevlar 29 reinforced epoxy laminates from experimental and numerical aspects. The study shows an in-depth analysis on material characterization of woven composites. A multi-scale computational homogenization scheme is developed in LS-DYNA software to obtain macro-scale material behaviour of Kevlar 29 reinforced epoxy laminates. Homogenized material parameters are compared with the uni-axial tension test results. The results demonstrate that homonogenization scheme provides similar material parameters with the uni-axial tension tests. Two different FE models, namely meso-heterogeneous and macro-homogeneous models, are used to predict ballistic performance parameters of the target plate. These models are validated by the experimental results conducted in Roketsan. Kevlar 29 reinforced epoxy laminate is modelled in LS-DYNA software with Chang-Chang failure model combined with strain rate effects. Target plate's ballistic performance capability is discussed in terms of failure criteria and experiments. The results show that numerical and experimental results match with each other in a \%10 error margin.