Right-wing populist influence on climate change policies in Europe: The case of Freedom Party of Austria (FPÖ)
Avrupa'da iklim değişikliği politikaları üzerindeki sağ popülist etki: Avusturya Özgürlük Partisi örneği
- Tez No: 999305
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK ZEYNEP ALPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Yirmi birinci yüzyılın en acil küresel sorunlarından biri iklim değişikliğidir. Bu sorun, Avrupa Birliği'nin (AB) Avrupa Yeşil Anlaşması gibi iddialı iklim politikalarıyla küresel iklim politikasında öncü rol üstlenmesine neden olmuştur. Ancak, Avrupa genelinde sağcı popülist partilerin (RWPP) eşzamanlı yükselişi nedeniyle bu girişimlere karşı muhalefet artmıştır. RWPP'lerin AB'nin iklim değişikliğinin etkilerini azaltma ve uyum politikalarına neden karşı çıktığını anlamak için, bu tez Avusturya Özgürlük Partisi'ni (FPÖ) bir vaka çalışması olarak kullanmaktadır. Parti manifestolarının, parlamento oylama eğilimlerinin ve medya kanallarının söylem analizini yaparak, bu tez iklimle ilgili anlatıların daha geniş bir açıdan sağcı popülist çerçeveye nasıl yerleştirildiğini araştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the most pressing global issues of the twenty-first century is climate change, which has led the European Union (EU) to take the lead in global climate policy with ambitious climate policies like the European Green Deal. However, opposition to these initiatives has grown due to the concurrent rise of right-wing populist parties (RWPPs) throughout Europe. In order to understand why RWPPs opposes EU climate mitigation and adaptation policies, this thesis uses the Freedom Party of Austria (FPÖ) as a case study. By making a discourse analysis of party manifestos, parliamentary voting patterns and media channels, this thesis investigates how climate-related narratives are embedded within broader right-wing populist framework.