1989 ve 1994 Türkiye yerel seçimleri: Seçmen davranışlarında sol popülizmden sağ popülizme geçiş
1989 and 1994 Turkish local elections: Transition from left populism to right populism in voter behavior
- Tez No: 984954
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNEM ERAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Seçmenler seçimlerdeki siyasi davranışları ile toplumun siyasi yapısının belirlenmesinde kritik roller üstlenmişlerdir. Dolayısıyla gerek milletvekili genel seçimlerinde, gerekse yerel seçimlerde, oy verme davranışlarını etkileyen birçok faktör vardır. Ancak, milletvekili genel seçimleri ile belediye başkanlığı seçimlerinde seçmen davranışını etkileyen faktörler değişebilmektedir. Bu çalışmada 1989 ve 1994 yıllarında Türkiye'de gerçekleşen yerel seçimleri karşılaştırarak, bu dönemlerdeki sol popülizmden sağ popülizme geçiş koşullarının seçmen davranışları üzerindeki etkilerini incelenmiştir. Ayrıca, bu seçimlerin Türkiye'nin genel politik iklimine olan yansımalarını değerlendirmek de hedeflenmektedir. Çalışmada partileri ve üyeleri bir arada tutan bağın değişik biçimleri üzerinde durulmaktadır. Partilerin seçimleri kazanmak için kitleleri harekete geçirmede yararlandıkları stratejiler bu bölümlerin çerçevesini belirlemektedir. Türk parti sisteminin 1989'li ve 1994 yerel seçimlerdeki temel çizgilerinin tanıtılmaya çalışıldığı bölümler yer almıştır. Çalışmada 1989 ve 1994 yerel seçimlerinde; yerel yönetimlerin hizmet kalitesi, ekonomik koşullar (örn. göç, kentleşme ve yoksulluk), politik atmosferdeki değişimler (örn. seçim kampanyaları), seçmen tercihlerini belirleyici bir şekilde etkilemiştir. 1989 ve 1994 seçim sonuçları, Türkiye'nin politik yapısında ve seçmen davranışlarında belirgin değişimlere yol açmıştır. Çalışmada Türkiye siyasetinde popülizmin özellikle çok partili hayata geçildikten sonra, 1989 ve 1994 yıllarındaki yerel seçimlere varan döneme kadar gelişim ve ana akımlaşma sürecini kritk dönemeçler çerçevesi yardımıyla incelemektir. Bu amaçla 1989 ve 1994 yerel seçimlerinde seçmen davranışları siyasal söylemlerine odaklanılarak, bu söylem verileri üzerinden çalışmanın temel argümanı desteklenmekte, ortaya çıkan popülist siyaset biçimleri ve seçmen davranışı kapsamlı olarak analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Voters play a critical role in determining the political structure of society through their political behavior in elections. Therefore, many factors influence voting behavior in both general and local parliamentary elections. However, the factors affecting voter behavior in general and mayoral elections can vary. This study compares the local elections held in Turkey in 1989 and 1994 to examine the effects of the transition from left-wing to right-wing populism during these periods on voter behavior. It also aims to assess the impact of these elections on Turkey's overall political climate. The study focuses on different forms of the bond that holds parties and members together. The strategies that parties use to mobilize the masses to win elections determine the framework of these sections. There are sections where the basic lines of the Turkish party system in the 1989 and 1994 local elections are tried to be introduced. In the study, in the 1989 and 1994 local elections; The service quality of local governments, economic conditions (e.g. migration, urbanization and poverty), changes in the political atmosphere (e.g. election campaigns) have had a decisive impact on voter preferences. The 1989 and 1994 election results led to significant changes in Turkey's political structure and voter behavior. The aim of this study is to examine the development and mainstreaming process of populism in Turkish politics, especially after the transition to multi-party system, up to the local elections in 1989 and 1994, with the help of the critical turning points framework. For this purpose, by focusing on the political discourses of voter behavior in the 1989 and 1994 local elections, the main argument of the study is supported through these discourse data, and the emerging populist political forms and voter behavior are analyzed comprehensively.