Yerli sinemada Türklüğün mitleştirilmesi: Kostüme-avantür filimler
Mythologization of Turkish identity in Turkish cinema: Kostüme-avantür films
  1. Tez No: 99932
  2. Yazar: RUKİYE KARADOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ABİSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Türkiye sinemasına özgü bir film türü olan kostüme avantür filmlerin Türk milliyetçiliği ve milliyetçi tarihyazımıyla bağlarını konu edinen bu tez, temel olarak üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde ulus ve milliyetçilik kavramları ve ulusun inşa edilmesi sürecinde milliyetçi tarihyazımının rolü üzerinde durulmuştur. Bu bölümde ayrıca milliyetçi tarihyazımının araçlarından biri olarak Türkiye sinemasının genel bir değerlendirmesi yapılmıştır. Tezin ilk bölümünde bir film türü olarak kostüme avantürler ele alınmış ve tür, kapsamı, kaynakları ve öğeleri göz önünde tutularak incelenmiştir. Tezin son bölümünde kostüme avantür filmler milliyetçi söylem ve simgeler aracılığıyla incelenmiş ve bu filmlerin milliyetçilikle bağları ortaya konmuştur. Bu çalışmada kostüme avantür filmlerin incelenmesiyle, filmlerde ortaya konan“Türklük”tanımının, Türk milliyetçiliği ve milliyetçi tarihyazımı tarafından sınırları çizilen çerçeveye uygun olduğu ve bu filmlerin ulusal kimliğin benimsetilmesi sürecinde mitleştirme olgusuna katkıda bulundukları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis, elaborates kostüme avantür films -a special genre of Turkish cinema- with their relation to Turkish nationalism and nationalist historiography, consist of three main parts. The introduction of the thesis dwells upon the concepts of nation and nationalism and the role of nationalist historiography in the construction process of the nation. This part also evaluate Turkish cinema in general, as one of the tools of nationalist historiography. In the first part of the thesis, kostüme avantür films as a film genre is taken up and this genre is examined considering its origins and specific properties. In the last part of the thesis, kostüme avantür films are examined by the nationalist discourse and symbols, and the bounds of these films with nationalism are exposed In this study, after the examination of kostüme avantür films, it is shown that the exposition of the definition“being a Turk”in these films are suitable to the framework, that has shaped by Turkish nationalism and nationalist historiography and these films are functioned to contribute to the fact of the mythologization in the process of the adaptation of the national identity.