Yerli sinemada 'sessiz' kadınlar: Bir feminist alımlama analizi
'silent woman' in local cinema: A feminist reception analiysis
- Tez No: 358874
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP DİLEK HATTATOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada sessiz kadın imgeleri üzerinden bir feminist alımlama analizi yapmak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda çalışmanın ilk kısmında, bilgi ve iktidar ilişkileri çerçevesinde kadının bir öteki olarak inşa edilebilmesi tartışılmıştır. Kadının öteki olarak inşa edilmesinde ?sessiz kadın? imgelerinin durumu irdelenmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında ise sinemada ?sessiz kadın? imgelerinin birer metin olarak okunabilmesi ve imgelerin izleyiciyle karşılaştığında anlam kazanmasını irdelemek amaçlanmıştır. Çalışmada sessiz kadın imgeleri üzerinden bir ötekileştirme sürecinin nasıl gerçekleştirilebileceği, bu süreçte sessiz kadın imgelerinin feminist kadınlar tarafından alımlanmasında nasıl bir dönüşüm olabileceğinin tartışılması amaçlanmıştır. Araştırmada niteliksel araştırma yöntemleri kullanılmış; araştırmaya ilişkin veriler derinlemesine görüşme ile elde edilmiştir
Özet (Çeviri)
This study aimed to feminist reception analysis out of the ?silent women? images. For this purpose, the first part of the study, knowledge, and power relations are discussed within the framework can be constructed as an other woman. This woman in the construction of the other“silent woman”images was examined. In the second part of the study“silent woman”images in cinema, and the images can be read as a text aimed to investigate the audience encounters to gain meaning. How the process of othering study, carried out in a quiet, out of the images of women, feminist women, images of women in this process by the reception of a quiet kind of transformation might be discussed. Research, qualitative research methods were used for the study was obtained by in-depth interview data