Kur'an çerçevesinde Yusuf (AS) kıssasından çıkarılabilecek mesajlar
The Messages from Yusuf's anecdote in the framworke of the Quran
  1. Tez No: 99931
  2. Yazar: AYDIN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İDRİS ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
154 ÖZET Kur'an'ın indiriliş gayesi ve hedefi ne ise bu kıssaların gayesi de odur. Genel olarak Kur'an da muhataplara verilmek istenen mesajın özü, kıssalar muhtevası içinde tecrübi olaylar suretinde takdim edilmiştir. Hz. Yusuf kıssası insanın tahammül sınırını zorlayan nice nice çile ve musibetlere maruz bırakılan yalnız ve sahipsiz olduğu sanılan bir insanın, Allah'ın koruması altında sabır ve takva zırhına bürünerek nasıl yüksek makam ve saltanata kavuştuğunun belgesidir. Yusuf suresinin başında Allah(c.c)“Andolsun ki Yusuf ve kardeşlerinin kıssalarında bilgi edinmek isteyenler için ibret(ders)ler vardır.”(Yusuf 12/7) buyurarak Hz. Yusuf un yaşadığı olayların Kur'an da anlatılışının gayesine dikkat çekmiştir. Bir rüya ile başlayan kıssa Yusuf un dünya hayatında ki çileli hayatı ile gelişmiş ve onun kendisine karşılaştığı bütün entrika ve musibetler karşısında güç ve kuvvet veren Rabbinden ahiret saadeti talep etmesiyle son bulmuştur.
Özet (Çeviri)
155 ABSTRACT The Holy Koran's coming to the world has the same purpose as the passages in Koran. In general, the main point of the message in Koran is presented in the theme of experimental anecdotes. Saint Yusuf s anecdote is the evidence of a human's tragedi who was faced many and many sufferings and disasters and was thought to be lonely and without protection, and his reach to the zenith with his endurance and devotion under the protection of God. At the begining of Yusuf s chapter God says“There are moral lessons in the anecdotes of Yusuf and his brothers fos those who want to learn.”(Yusuf, 12/7) This verse indicates that Saint Yusuf s experiences in Koran hane an aim. The anecdote that started by a dream developped Yusuf s painful life on earth and come to an end by his prays for spiritual prosperity to God who gave himpovver for his sufferings which he faced.