İbn Teymiyye'nin Kur'an anlayışı ve anlama metodu
İbn Taymiyya's Qur'anic understanding and method of interpretation
  1. Tez No: 99934
  2. Yazar: ENVER ARPA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET PAÇACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
ARPA Enver, İbn Teymiyye'nin Kur' an Anlayışı ve Anlama Metodu. Doktora tezi, Danışman: Doç. Dr. Mehmet PAÇACI, VI-250 s. Tez, giriş, üç bölüm, sonuç ve bibliyografyadan oluşmaktadır: * Girişte konunun önemi, kapsamı ve araştırma yöntemi izah edilmiştir. Birinci Bölümde İbn Teymiyye'nin hayatı, yaşadığı dönem, bu dönemin içtimaî, siyasî ve kültürel durumu incelenerek, İbn Teymiyye'nin bu ortama nasıl bir tepki verdiği üzerinde durulmuş, bölümün sonunda onun ilmi kişiliği ve eserlerinin genel bir tanıtımı yapılmıştır. İkinci Bölümde İbn Teymiyye'nin Kur 'an anlayışı ele alınmıştır. Bu bölümün ilk kısmında onun genel olarak Kur'an 'a bakışı, ikinci kısmında ise bilgi kaynağı olarak Kur'an 'a yaklaşımının üzerinde durulmuştur. Bu amaçla onun kelamı yönden Kur 'an 'a bakışı, Kelamullah bağlamında ele alınmış, bununla ilgili meselelerdeki görüşlerine yer verilmiş, tasavvufi yönden Kur'an'a bakışı ve fıkhın kaynağı olarak Kur'an'a yaklaşımı incelenmiştir. Üçüncü kısımda ise İbn Teymiyye'nin kendine has düşüncelerinin bulunduğu, muhker %-müteşabih, kıraat ve yedi harf meselesi, mecaz- hakikat, i'cazu'l-Kur'an ve nesh meselesi gibi Kur'an 'la ilgili bazı önemli konulara ait görüşleri incelenmiştir. Üçüncü Bölümde ise onun Kur'an 'ı anlama metodu araştırılmıştır. Bu bölümün ilk kısmında onun tefsir ilmine bakışı, rivayet tefsiri, dirayet tefsiri, tefsirdeki ihtilaf çeşitleri ve israiliyât konusundaki tavrı ele alınmıştır. İkinci kısımda ise, ayetleri yorumlarken göz önünde bulundurduğu prensipler ve tefsir kaynakları incelenmiş ve en sonda onun tefsirinin en önemli özellikleri sıralanmıştır. Sonuç bölümünde ise genel bir değerlendirme yapılarak onun tefsir geleneğindeki yerine işaret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ARPA Enver, İbn Taymiyya's Our'anic Understands and Method of Interpretation, Doct thesis, Supervisor: Assoc Prof. Dr. Mehmet Paçacı, VI-250p. The Thesis is composed of Introduction, three chapters, Conclusion and bibliography. İn the Introduction, the importance of the subject, method and scope of the research are explanied First chapter covers the biography of İbn Taymiyyah, social, political and cultural life in his era in addition to his realitons to the environment. Then his scholarly personality and writings are also introduced towards the end of the chapter. Second chapter deals with his qur'anic understanding, first of all, his general approach towards Qur'an, later his approach to Qur'an as a source of knowledge is analysed. To this end his philosophical perspective of Qur'an is studied in the contest ofKelamullah“Words of God”. His views on the subject are put forward, his mistic vision of Qur'an and his approach to Qur'an as a source of law,fiqh, are also scrutinized Finally, peculiar- unique views about certain major subject are presented; then question of muhkem-mutaşabih, that of recitation (Kıraat) and 7 letters, mecaz-hakikat, Icazu'l-Qur'an and nesh in the Qur'an are also carefully studied. Third chapter focuses on his method to understand Qur'an. In the first part his viewpoint of Tafsir (Interpretation of Qur'an), Interpretation of narration(Rivayet), Interpretation of dirayet, types of conflicting views in interpretation and his standpoint to Israiliyat are all covered In the second part the principles applied in interpretation of Qur'anic verses and sources of tafsir are analysed. Finally, the major characteristics of his“interpretations”are stipulated A general evaluation is made and the position of interpretation in the tradition of interpretations is recorded in the conclusion.