İbn Kayyim el-Cevziyye'nin hadis/sünnet anlayışı ve metin tenkidindeki yeri
Ibn Qayyim el-Jawziyya's understanding of hadith/sunnah and his position in the field of textual criticism
  1. Tez No: 332015
  2. Yazar: ORHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu çalışma giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın önemi, amacı ve metodu ele alınmış, İbn Kayyim yaşadığı döneminin sosyal kültürel ve politik özellikleri yanında onun hayatı, hocaları, öğrencileri ve ulaşabildiğimiz kitapları üzerinde durulmuştur. Ayrıca onun Hadis ilmindeki yeri konusuna değinilmiştir. Birinci bölümde İbn Kayyim?in hadis ve sünnet anlayışı incelenmiş; hadis ve sünnetin tarifleri, Kur?an karşısında konumu ve delil olma yönleri üzerinde durulmuştur.İkinci bölümde, İbn Kayyim?in isnad ve metin tenkidi metotlarını onun kitaplarından alınan çeşitli örneklerle açıkladık. Son bölümde İbn Kayyim?in hadis, sünnet ve Kelami görüşlerine yönelik bazı âlimlerin yaptığı eleştirilere yer verdik ve İbn Teymmiyye?nin İbn Kayyim üzerindeki etkisine dikkat çektik. Sonuç olarak bu tezde İbn Kayyim?in hadis ve sünnetle ilgili görüşlerini ve tenkitçiliğini ortaya koymaya çalıştık. Bu amacı gerçekleştirmek için de İbn Kayyim?in eserleri ve onun hakkında yazılan kitaplara müracaat ettik. Araştırmalarımız neticesinde onun hadisi anlama ve tanıma konusunda bazı metotlar geliştirdiğini gördük.
Özet (Çeviri)
This work consists of an introduction, three chapters and a conclusion.The introduction explains the importance, goals and methodology of the research in question and gives an account for the social and political context of Ibn Qayyim al- Jawziyya and the times he lived in. A special emphasis has been placed on the the science of hadith and its position among the Islamic Sciences. A focus has also been put on Ibn Qayyim al- Jawziyyas intellectual surroundings. I.e. his teachers, his students and his works wich were avaliable to the author.The first chapter deals with how Ibn Qayyim al- Jawziyya defines Sunna, its sources and its position vis-a-vis the Qoran. We have explained his views concerning different categories of hadith such as sahih and ahad. In addition we have tried to show how he used hadiths as evidence in his argumentation.In the second part we have tried to explain the method he employed in dealing with the evaluation and criticism of isnad (chains of transmission) and how he used internal textual evidence in order to determine the potential soundness of hadith. This has been shown with examples from his works.The third and last part deals with other scholars criticisms of Ibn Qayyim al- Jawziyyas opinions on kalam/theology, hadith and Sunna and his adherence to Ibn Taymiyya. In conclusion, we tried to find Ibn Qayyim?s understanding about hadith and sunnah. For this purpose, we researched his views in his own books and in books written by other scholars about him. As a result of this research, we came to the conclusion that he had developed some special methods for understanding and recognising hadith and sunnah.