Parasetamol içeren polisakkarit esaslı oral filmlerin hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of polysaccharide based oral films containing paracetamol
  1. Tez No: 999340
  2. Yazar: HASAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR KÜÇÜK, PROF. DR. EMEL AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Polisakkarit bazlı oral filmler günümüzde geleneksel ilaç formlarına karşı yeni bir ilaç taşıyıcı sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu farmasötik form yüksek biyoyararlanım, biyouyumluluk ve diğer oral yol ile alınan ilaç formlarına kıyasla tedaviye karşı açık olmayan hastalara alternatif tedavi ve özellikle çocuklarda, yaşlılarda ve yutma problemi yaşayan hasta gruplarında yeni bir tedavi şekli sunmaktadır. Biyouyumlu polimerler ile oluşturulan bir taşıyıcı matrise, hedefe yönelik katkı maddelerinin eklenmesi ile hazırlanabilen oral filmler, geleneksel farmasötik formlara sahip uygulamalarda karşılaşılan problemlerin çözülmesinde yenilikçi bir tedavi yöntemi sunmaktadır. Bu çalışmada hafif ve orta şiddetli ağrıların tedavisinde kullanılan parasetamol etken maddesi ile sinerjik etki yaratabileceği düşünülen portakal yağı, okaliptus yağı ve oral filmin tadını iyileştirmek için sukraloz içeren polisakkarit esaslı oral filmler geliştirilmiştir. Polisakkarit olarak biyouyumlu ve biyobozunur sodyum aljinat kullanılmıştır. Sodyum aljinat oranı tüm filmlerde ağırlıkça %2 olarak sabit tutulmuş, bileşiminde etken madde ve katkı maddelerinin oranları çeşitlendirilmiştir. Çözelti dökme yöntemi kullanılarak hazırlanan oral filmler; kalınlık, kütle tekdüzeliği, ağırlık, renk tayini, yüzey iletkenlik, dağılma, miktar tayini ve çözünme tayini gibi fiziksel ve kimyasal özellikler ile karakterize edilmiştir. Oral filmlerin yapısal ve morfolojik özellikleri ise FTIR (Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi) ve SEM (Taramalı Elektron Mikroskopisi) ile incelenmiştir. Ayrıca oral filmlerin kararlılıkları 3 aylık stabilite çalışmaları ile belirlenmiştir. Oral film bileşiminde bulunan parasetamolün salınım karakteristiği ağız, mide (pH 1,2), bağırsak giriş (pH 4,5) ve bağırsak çıkış (pH 6,8) olmak üzere 4 farklı in vitro ortam simüle edilerek, çeşitli zaman dilimlerinde alınan örnekler ile UV (Ultraviyole) spektrofotometre kullanılarak incelenmiş ve film bileşiminde kullanılan katkı maddelerinin ilaç salınımı üzerindeki etkinlikleri belirlenmiştir. İlaç salım profili Sıfırıncı Derece, Birinci Derece, Higuchi ve Korsmeyer-Peppas kinetik modelleri kullanılarak araştırılmıştır. Modellere ait R2 değerleri 0,85180-0,99604 aralığında değiştiği ve en iyi kinetik modelin 0,97430-0,99604 değer aralığına sahip Korsmeyer-Peppas modeli olduğu belirlenmiştir. Tablet formuna sahip ilaçlar 15. dakikada %85 veya üzerinde çözünmesi halinde, jenerik ürünlerin referans ürünlerle karşılaştırılması gerekli görülmez. Bu çalışmada; S11 kodlu oral filmin 15. dakikada salım değerlerinin %85,34-%90,45 aralığında değiştiği, su ve pH 6,8 ortamında en yüksek salım değerlerinin %90,36 ve %90,44 aralığında gerçekleştiği görülmüştür. Bu çalışmada elde edilen bulgular parasetamol etken maddesi ve doğal katkı maddeleri (portakal yağı ve okaliptus yağı) ve sukraloz katkı maddesi ile hazırlanan filmlerin tablet ve kapsül formundaki ilaçlara alternatif olabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Polysaccharide-based oral films are emerging today as a new drug delivery system compared to traditional dosage forms. This pharmaceutical form offers high bioavailability, biocompatibility, and provides an alternative treatment for patients who are not receptive to therapy compared to other orally administered drug forms, particularly offering a new treatment method for children, the elderly, and patient groups with swallowing difficulties. Oral films, which can be prepared by incorporating targeted excipients into a carrier matrix made with biocompatible polymers, present an innovative treatment approach to address problems encountered in applications with traditional pharmaceutical forms. In this study, polysaccharide-based oral films containing paracetamol, which is used in the treatment of mild to moderate pain, were developed. These films also include orange oil and eucalyptus oil, which are thought to create a synergistic effect, as well as sucralose to improve the taste of the oral film. Biocompatible and biodegradable sodium alginate was used as a polysaccharide. The sodium alginate content was kept constant at 2% by weight in all films, while the ratios of the active ingredient and excipients in the composition were varied. Oral films prepared using the solution casting method were characterized by physical and chemical properties such as thickness, mass uniformity, weight, color determination, surface conductivity, disintegration, assay, and dissolution. The structural and morphological properties of the oral films were examined using FTIR (Fourier Transform Infrared Spectroscopy) and SEM (Scanning Electron Microscopy). Additionally, the stability of the oral films was evaluated through 3 month stability studies. The release characteristics of paracetamol in the oral film formulation were examined using samples taken at various time intervals under four different in vitro simulated environments: mouth, stomach (pH 1.2), entrance of the intestine (pH 4.5), and exit of the intestine (pH 6.8), employing a UV (Ultraviolet) spectrophotometer. The effects of the excipients used in the film formulation on drug release were determined. The drug release profile was investigated using Zero Order, First Order, Higuchi, and Korsmeyer-Peppas kinetic models. The R² values for the models ranged from 0.85180 to 0.99604, and it was determined that the best kinetic model was the Korsmeyer-Peppas model with a value range of 0.97430-0.99604. For drugs in tablet form, if they dissolve at 85% or more within 15 minutes, it is not deemed necessary to compare generic products with reference products. In this study; it was observed that the release values of the oral film coded S11 ranged between 85.34% and 90.45% at the 15th minute, and the highest release values in water and pH 6.8 medium were between 90.36% and 90.44%. The findings of this study suggest that films prepared with the active ingredient paracetamol, natural excipients (orange oil and eucalyptus oil), and the excipient sucralose could be an alternative to drugs in tablet and capsule forms.