İlk dönem hadis ve İslam tarihi kaynaklarına göre veda hutbesi rivayetlerinin tetkiki
The Investigation of the narrations of the veda khutbah, according to the resources of hadith and the Islamic history of early periods
  1. Tez No: 99941
  2. Yazar: MURAT GÖKALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL ÇAKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
190 GÖKALP, Murat, îlk Dönem Hadis ve İslâm Tarihi Kaynaklarına Göre Veda Hutbesi Rivayetlerinin Tetkiki, Danışman: Doç. Dr. Kâmil ÇAKIN, Ankara, 2001,191 s. TEZ ÖZETİ İnsanlar arasında herkesin aynı hak ve hürriyetlerden yararlanabilmesi, kişilerin birbirlerinin haklarına saygı göstermesi ile mümkündür. Bu anlamda“insan haklan”sorununun günümüzdeki aktüalitesi ise ortadadır. İnsan hakları ile ilgili tartışmaların neredeyse her gündeme gelişinde, bir“insan hakları bildirgesi”şeklinde takdim olunan“Veda Hutbesi”nin, kaynaklardaki mevcut rivayetlerinin incelenerek tartışmalara ışık tutulması amacıyla böyle bir çalışma yapılmıştır. İşte bu amaçla ele alınan konu, bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Girişte, câhiliye dönemi hitabeti ile Peygamberimizin hitabet hususiyetlerine yer verilmiştir. Birinci bölümde, veda haca esnasında Hz, Peygamberin verdiği hutbelere dair rivayetler tetkik edilmiş; ikinci bölümde ise, veda hutbesinin bugünkü anlamda meşhur oluş süreci incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
191 GÖKALP, Murat, The Investigation of The Narrations of The Veda Khutbah, According To The reseources ofHadith And The Islamic History of Early Periods, Süpervisier: Doç. Dr. Kâmil ÇAKIN, Ankara, 2001,191 s. SUMMARY iti possible for everyone to utilize the same rights and freedom by behaving respectfully the each other's rights. At this sense, the problem of the human-right activity is clear today. Whenever the discussion about the human-rights come out, the Veda Khutbah is presented as a declaration of“Human-Rights”. In that context, the investigation of relations of Veda Khutbah at the resourches will light on that discussions. This paper is consist of an introduction and two chapters. In the introduction, its given information about the oratory of the câhiliye, Le. ignorance-days, and the pecularity of the Prophet Mohammed In the first chapter, its investigated the relations concerning the khutbah of the prophet during the Veda Hajj, and the second chapter, it is investigated the development of becaming famous at the moment