Spor yöneticilerinin iş yaşam dengesi ve iş doyumu arasındaki ilişkisi
An examination of the relationship between work-life balanceand job satisfaction among sports managers
- Tez No: 999459
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
Özet
Demet YAĞCİ , Spor Yöneticilerinin İş Yaşam Dengesi ve İş Doyumu Arasındaki İlişkinin İncelenmesi, Yüksek Lisans , Ardahan, 2025 Bu araştırmada, spor yöneticilerinin iş yaşam dengesi ile iş doyumu arasındaki ilişkisi incelenmiştir. Günümüzde çalışma hayatının yoğunluğu, bireylerin özel yaşamları üzerinde önemli etkiler yaratmaktadır. Özellikle hizmet sektöründe görev yapan yöneticiler, iş yükü, sorumluluk ve zaman baskısı nedeniyle iş ve özel yaşam arasında denge kurmakta güçlük yaşayabilmektedir. Bu noktada iş yaşam dengesi ve iş doyumu kavramları; çalışanların hem mesleki hem de kişisel rollerini uyumlu bir biçimde sürdürebilmeleri açısından kritik bir öneme sahiptir. İş yaşam dengesinin sağlanamaması, çalışanların psikolojik ve fiziksel sağlıklarını olumsuz yönde etkileyebilmekte; tükenmişlik, stres ve motivasyon kaybına yol açabilmektedir. İş yaşam dengesi, çalışanların iş doyumu ile yakından ilişkili bir değişkendir. İş doyumu, bireylerin yaptıkları işten elde ettikleri mutluluk, tatmin ve genel memnuniyet düzeyini ifade etmekte olup örgütsel başarıyı doğrudan etkileyen temel unsurlardan biri olarak kabul edilmektedir. Özellikle spor alanında yönetici pozisyonunda çalışan bireyler, hem kurumların beklentileri hem de toplumsal sorumluluklar nedeniyle yüksek düzeyde iş baskısına maruz kalabilmektedir. Bu durum, iş yaşam dengesi ile iş doyumu arasındaki ilişkinin araştırılmasını gerekli kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Demet YAĞCİ, An Examination of The Relationship Between Work-Life Balance And Job Satisfaction Among Sports Managers, Master's Thesis, Ardahan, 2025 This study examines the relationship between work–life balance and job satisfaction among sports managers. In today's demanding work environments, the intensity of professional responsibilities has a significant impact on individuals' personal lives. Managers working particularly in the service sector may experience difficulties in maintaining a balance between work and private life due to workload, responsibilities and time pressure. At this point, the concepts of work–life balance and job satisfaction play a critical role in enabling employees to sustain their professional and personal roles in harmony. Failure to achieve this balance may negatively affect employees' psychological and physical well-being, potentially leading to burnout, stress and loss of motivation. Work–life balance is closely related to job satisfaction, which is defined as the level of fulfillment, happiness and overall contentment individuals derive from their work. Job satisfaction is considered one of the fundamental factors directly influencing organizational success. Particularly in the field of sports management, individuals in managerial positions may be exposed to high levels of work pressure due to institutional expectations and social responsibilities. This situation highlights the necessity of examining the relationship between work–life balance and job satisfaction among sports managers.