Yetiştirme yurtlarında ve aileleri yanında yaşayan ergenlerin, benlik saygısı, depresyon ve yalnızlık düzeyleri ile sosyal destek sistemleri açısından karşılaştırılması
The Self-esteem depression, levels of lonelines and social support systems of adolescents living with their family and living orphanages respectively
  1. Tez No: 99948
  2. Yazar: BANU ERİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLHAN SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Bu araştırmada, yetiştirme yurtlarında ve aileleri yanında yaşayan 14-18 yaşlarındaki ergenlerin benlik saygıları, depresyon ve yalnızlık düzeyleri ile sosyal destek sistemleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Araştırmada örneklem, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na bağlı Bahçelievler (Atatürk) Kız Yetiştirme Yurdu ile yine aynı kuruma bağlı Büyük Çekmece Erkek Yetiştirme Yurdu'nda kalan 60 kız 60 erkek öğrenci ile aynı sosyo - ekonomik düzeyde oldukları kabul edilen İstanbul İli Yakacık İlçesi Hasan Paşa İlköğretim Okulu ve Yakacık Lisesi'nde öğrenim gören ve aileleriyle birlikte yaşayan 60 kız ve 60 erkek olmak üzere toplam 240 ergen grubundan oluşturulmuştur. Veri toplama aracı olarak her iki grupta yer alan ergenlere, Rosenberg Benlik Saygısı Envanteri (RBSE), BECK Depresyon Ölçeği (BDI), UÇLA Yalnızlık Ölçeği ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (MSPSS) verilmiş ve uygulama, araştırmanın yapılacağı resmi kurumlardan gerekli izinler alınarak uygun bir zaman diliminde, grup halinde, bir oturumda gerçekleştirilmiştir. Puanlama, her bir ölçeğin kendine ait puanlama sistemine göre yapılmış ve ölçeklerden alınan puan toplamları elde edilen temel veriler olarak çözümlemelerde kullamlmıştır. Benlik saygısı, depresyon, yalnızlık ve sosyal destek için yaşanılan yer ve cinsiyet değişkenliklerinin temel ve ortak etkilerini belirlemek amacıyla 2x2 faktörlü desene uygun varyans analizi tekniği kullanılmış, çıkan ortak etkiler Tukey Testi ile araştırılmış ve bulguların değerlendirilmesinde anlamlılık 0.05 olarak kabul edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular kısaca şu şekilde özetlenebilir; Yetiştirme yurtlarında kalan ve aileleri yanında yaşayan ergenler arasında“yaşanılan yer”değişkeni için tüm ölçeklerde temel etkinin anlamlı düzeye ulaştığı görülmüş, cinsiyet temel etkisinin ise yalnızlık ve sosyal destek boyutları dışında diğer ölçeklerde anlamlı olduğu saptanmıştır. Yaşanılan yer değişkeni için yapılan Tukey testi sonuçlarında ortaya çıkan farkın yönü, yetiştirme yurtlarında yaşayan ergenlerin aileleri yanında yaşayan ergenlere göre daha yalnız ve daha depresif olduklan,benlik saygılarının daha düşük ve sosyal desteklerin de daha az olduğu şeklinde bulunmuştur. 92Cinsiyet değişkeni için yapılan Tukey testi sonuçlarında ortaya çıkan fark ise, depresyon ve benlik saygısı boyutunda kızların erkeklere göre daha depresif oldukları ve daha düşük benlik saygısına sahip oldukları yönünde bulunmuştur. Yalnızlık ve sosyal destek boyutlarında ise kız ve erkekler arasındaki farkın anlamlı olmadığı saptanmıştır. Elde edilen bulgular ise yayınlar ışığında tartışılmıştır. 93
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research; self-esteem, depression, levels of loneliness and social support systems of 14 - 18 age adolescents living with their family and living in orphanages was examined respectively. The sample in the research is composed of two groups. The first one consists of 60 male 60 female adolescences living in Bahçelievler (Atatürk) Girls' Orphanage and Büyük Çekmece Boys' Orphanage, which are institutions of SHÇEK( Social Services and Institution for Children's Protection); and the second group consist of 60 male 60 female adolescence students of Hasan Paşa Primary School in Yakacık - Istanbul and Yakacık High School the students are living with their families. Both groups have similar socio-economic status. The total sample consist of 240 adolescents. Rosenberg Self-Esteem Inventory (RSEI) and BECK (BDI) Depression Scale, UCLA Loneliness Scale and MSPSS (Multidimensional Scale of Perceived Social Support) were used as means of data collection for both groups. The study was conducted upon the official permission of related institutions, in an appropriate time period. All data were collected in groups, in a single session. 2(sex) x 2 (lieu of habitation) analysis of variance was conducted for the scores of four scales used in the study. The results indicated the main effect of lieu of habitation in all the scales used in favor of the adolescents living with their families; and the main effect of sex was determined only in RBSE and BDI scores in favor of boys. There was common effect of sex and lieu of habitation in RBSE and BDI scores. The results were discussed in the light of contemporary literature. 94