Evli bireylerin evlilik doyumu ve öz-şefkat düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi İstanbul-Pendik örneği
An examination of the relationship between marital satisfactionand self-compassion levels of married individuals: The case of Pendik, Istanbul
- Tez No: 999471
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT AKCANBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, İstanbul ili Pendik ilçesinde yaşayan evli bireylerin evlilik doyumu ile öz-şefkat düzeyleri arasındaki ilişkinin yönü ve gücü incelenmiştir. Ayrıca evlilik doyumu ve öz-şefkat düzeylerinin çeşitli demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı ve öz-şefkatin evlilik doyumunu yordayıcı bir değişken olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırma, nicel araştırma yaklaşımı kapsamında ilişkisel tarama modeliyle yürütülmüştür. Evreni Pendik ilçesinde yaşayan ve en az bir yıldır evli bireyler oluşturan çalışmanın örneklemi, gönüllülük esasına göre seçilen 150 evli bireyden oluşmaktadır. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Evlilik Yaşamı Ölçeği ve Öz-Şefkat Ölçeği Kısa Formu aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma bulguları, evlilik doyumu ile öz-şefkat arasında pozitif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Yapılan regresyon analizi sonucunda, öz-şefkatin evlilik doyumunu anlamlı düzeyde yordadığı ve evlilik doyumuna ilişkin varyansın %22'sini açıkladığı belirlenmiştir. Cinsiyete göre yapılan karşılaştırmalarda evlilik doyumu ve öz-şefkat puanlarının erkekler lehine anlamlı düzeyde farklılaştığı saptanmıştır. Yaş ve eğitim düzeyine göre evlilik doyumu ve özşefkat puanları arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Evlilik süresine göre evlilik doyumu puanlarının anlamlı düzeyde farklılaştığı ve bu farkın 1–5 yıl evli olan bireyler lehine olduğu belirlenmiştir. Çocuk sahibi olmayan bireylerin evlilik doyumu puanlarının, çocuk sahibi olanlara göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu; çocuk sayısına göre yapılan karşılaştırmalarda ise çocuğu olmayan bireyler ile bir çocuk sahibi bireyler arasında anlamlı bir fark bulunduğu tespit edilmiştir. Öz-şefkat puanlarının ise evlilik süresi, çocuk sahibi olma durumu ve çocuk sayısına göre anlamlı biçimde farklılaşmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examined the direction and strength of the relationship between marital satisfaction and self-compassion levels of married individuals living in the Pendik district of Istanbul. In addition, it investigated whether marital satisfaction and self-compassion levels differed according to various demographic variables and whether self-compassion was a significant predictor of marital satisfaction. The research was conducted using a relational survey model within the framework of a quantitative research approach. The population of the study consisted of individuals who had been married for at least one year and were living in the Pendik district of Istanbul, while the sample comprised 150 married individuals selected on a voluntary basis. Data were collected using the Personal Information Form, the Marital Life Scale, and the Self-Compassion Scale–Short Form. The findings revealed a positive and statistically significant relationship between marital satisfaction and self-compassion. Regression analysis indicated that selfcompassion significantly predicted marital satisfaction and accounted for 22% of the variance in marital satisfaction. Comparisons based on gender showed that marital satisfaction and self-compassion scores differed significantly in favor of men. No significant differences were found in marital satisfaction or self-compassion scores with respect to age and educational level. Marital satisfaction scores differed significantly according to duration of marriage, with higher scores observed among individuals who had been married for 1–5 years. It was also found that individuals without children had significantly higher marital satisfaction scores than those with children, and comparisons based on number of children revealed a significant difference between individuals without children and those with one child. Self-compassion scores did not differ significantly according to duration of marriage, parental status, or number of children.