Psikolojik sağlamlık, öz şefkat ve evlilik doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between psychological resilience, self-compassion, and marriage satisfaction
- Tez No: 865407
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN ÇOLAKKADIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada, evli bireylerin psikolojik sağlamlık, öz şefkat ve evlilik doyumu düzeyleri arasındaki ilişki ve psikolojik sağlamlık ve öz şefkat değişkenlerinin evlilik doyumunu ne derecede yordadığı incelenmiştir. Araştırmaya Kahramanmaraş ili merkez Dulkadiroğlu ilçesinde yaşayan 216 (%70.8) kadın, 89 (%29.2) erkek olmak üzere toplam 305 evli birey katılmıştır. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu (KBF), Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (YPDÖ), Öz Duyarlık Ölçeği (ÖDÖ) ve Evlilik Doyumu Ölçeği (EDÖ) kullanılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkeni evlilik doyumu, bağımsız değişkenleri ise psikolojik sağlamlık ve öz şefkattir. Bu araştırma ilişkisel tarama modeline göre düzenlenmiş betimsel nitelikte bir araştırmadır. Psikolojik sağlamlık ve öz şefkat yordayıcı değişkenlerinin evlilik doyumunu ne derecede yordadığını belirleyebilmek için Standart Çoklu Regresyon Analizi, değişkenler arasındaki ilişkileri tespit edebilmek için ise Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Bu araştırmanın sonucunda psikolojik sağlamlık ve öz şefkat değişkenlerinin çiftlerin evlilik doyumunu anlamlı şekilde yordadığı belirlenmiştir. Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği ve Öz Duyarlık Ölçeği toplam puan ortalamalarının, Evlilik Doyumu Ölçeği toplam puan ortalamalarını ve EDÖ Aile, Cinsellik ve Benlik alt ölçek toplam puanlarını olumlu yönde anlamlı olarak yordadığı tespit edilmiştir. Ayrıca EDÖ toplam puanları ve EDÖ Aile, Cinsellik ve Benlik alt ölçek toplam puanları ile YPDÖ ve ÖDÖ toplam puanları arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı ilişki olduğu belirlenmiştir. Elde edilen bulgular ilgili alan yazın ışığında tartışılarak değerlendirilmiş; yapılacak olan uygulamalara ve araştırmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between psychological resilience, self-compassion and marital satisfaction levels of married individuals and the extent to which psychological resilience and self-compassion variables predict marital satisfaction were examined. A total of 305 married individuals, 216 (70.8%) women and 89 (29.2%) men, living in the central Dulkadiroğlu district of Kahramanmaraş province participated in the study. Sociodemographic Information Form (SIF), Psychological Resilience Scale for Adults (PRAS), Self-Sensitivity Scale (SSS) and Marital Satisfaction Scale (MSS) were used as data collection tools. The dependent variable of the study is marital satisfaction and the independent variables are psychological resilience and self-compassion. This research is a descriptive study organized according to the relational survey model. Standard Multiple Regression Analysis was used to determine the extent to which the predictor variables of psychological resilience and self-compassion predicted marital satisfaction, and Pearson Product Moment Correlation Analysis was used to determine the relationships between the variables. As a result of this study, it was determined that psychological resilience and self-compassion variables significantly predicted marital satisfaction of couples. It was determined that the mean total scores of the Psychological Resilience Scale for Adults and the Self-Compassion Scale significantly predicted the mean total scores of the Marital Satisfaction Scale and the total scores of the Family, Sexuality and Self subscale of the NES in a positive direction. In addition, it was determined that there was a positive and moderately significant relationship between the total scores of the NES total scores and the total scores of the Family, Sexuality and Self subscale of the NES and the total scores of the YPDS and SLO. The findings were discussed and evaluated in the light of the relevant literature and suggestions for future applications and research were presented.