Cibuti için çok katlı betonarme yapılarım tasarımı ve maliyet karşılaştırılması
Design and cost comparison of multi-storey reinforced concrete structures for Djibouti
  1. Tez No: 999479
  2. Yazar: AICHA HOUSSEIN MOHAMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMAD RESHAD NOORI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Cibuti'de hızla artan kentleşme ihtiyacına cevap verebilmek amacıyla çok katlı betonarme yapıların tasarımı, deprem davranışının analizi ve kat adedine bağlı maliyet değişimlerinin karşılaştırılması yapılmıştır. Çalışmanın temel amacı, Cibuti'de ulusal bir deprem yönetmeliği bulunmadığından, modern ve uluslararası kabul görmüş Eurocode 8 esaslarını kullanarak güvenli, ekonomik ve tekrarlanabilir bir tasarım metodolojisi geliştirmektir. Tez kapsamında öncelikle mimari ve taşıyıcı sistem projeleri esas alınarak SAP2000 yazılımında üç farklı bina modeli oluşturulmuştur: 5 katlı , 6 katlı ve 7 katlı olarak modeller geliştirilmiştir. Her model için düşey yükler, hareketli yükler ve deprem yükleri belirlenmiş, modal analizler yapılarak doğal titreşim periyotları, frekanslar ve mod şekilleri elde edilmiştir. Elde edilen dinamik parametreler doğrultusunda eşdeğer deprem yükü yöntemi kullanılarak katlara dağılan yatay yükler hesaplanmıştır. Analiz sonuçları, kat adedinin artmasıyla periyot değerlerinin yükseldiğini ve yapıların daha esnek bir davranış sergilediğini göstermiştir. Kat yüksekliklerinin artması, özellikle üst katlarda deprem kuvvetlerinin belirgin şekilde yükselmesine neden olmuştur. Ayrıca A1 (burulma düzensizliği) ve B2 (yumuşak kat düzensizliği) kontrollerinde, bazı katlarda sınır değerlerin aşıldığı tespit edilmiş,bu durum özellikle düzensiz kütle ve rijitlik dağılımının yapının deprem performansını önemli ölçüde etkilediğini ortaya koymuştur. Maliyet analizinde ise her kat için beton hacmi, donatı miktarı ve kalıp alanı hesaplanmış,kat sayısı arttıkça malzeme tüketiminin ve toplam maliyetin doğrusal olmayan bir şekilde yükseldiği görülmüştür. 7 katlı yapı modelinin maliyeti, 5 katlı modele göre belirgin şekilde daha yüksek bulunmuştur. Sonuç olarak, Eurocode ve TBDY 2018'a göre yapılan değerlendirmeler Cibuti'de güvenli çok katlı betonarme yapı tasarımının mümkün olduğunu, ancak kat adedinin artmasıyla hem deprem performansı hem de proje maliyetlerinin önemli ölçüde değiştiğini göstermiştir. Bu çalışmada önerilen metodoloji, Cibuti'de modern deprem tasarım yaklaşımının uygulanmasına ve mühendislik projelerinde standartlaşmanın sağlanmasına katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the design of multi-storey reinforced concrete buildings according to Eurocode standards, the analysis of their seismic behaviour, and the comparison of cost variations depending on the number of storeys have been carried out to address the rapidly growing urbanization needs in Djibouti. Since Djibouti does not have a national seismic code, the main objective of this study is to develop a safe, economical, and reproducible design methodology based on the modern and internationally recognized provisions of Eurocode 8 and TBDY 2018. Within the scope of the thesis, three different building models were created in SAP2000 based on architectural and structural system drawings: a 5-storey , 6-storey , and 7-storey structure. For each model, dead loads, live loads, and seismic loads were determined according to Eurocode 8; modal analyses were performed to obtain natural vibration periods, frequencies, and mode shapes. Using these dynamic parameters, lateral seismic forces were calculated for each storey through the equivalent seismic load method. The analysis results showed that increasing the number of storeys leads to higher period values and more flexible structural behaviour. The increase in building height caused a significant rise in seismic forces, especially on upper storeys. Furthermore, evaluations of torsional irregularity (A1) and soft-storey irregularity (B2) revealed that certain storeys exceeded the allowable limits, indicating that non-uniform mass and stiffness distribution significantly affects seismic performance. In the cost analysis, concrete volume, reinforcement quantity, and formwork area were calculated for each storey, and it was observed that material consumption and total cost increased in a nonlinear manner with the number of storeys. The 7-storey model was found to be considerably more expensive than the 5-storey model. In conclusion, the evaluations conducted using Eurocode demonstrate that safe multi-storey reinforced concrete building design is feasible in Djibouti; however, both seismic performance and project cost vary significantly with the number of storeys. The methodology proposed in this study contributes to the implementation of a modern seismic design approach and the establishment of standardization in engineering projects in Djibouti.