Domateste tobamovırus multıplıcatıon1 (TOM1) homolog genlerine crıspr-Cas9 metodu uygulanarak tomato brown rugose fruıt vırus (ToBRFV)'e karşı dayanıklılık geliştirilmesi
Crispr/Cas9 mediated editing of tom1 homolog genes for the development of resistance to tomato brown rugose fruit virus (ToBRFV) in tomato
  1. Tez No: 999480
  2. Yazar: PELİN SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN FİDAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
Özet
Domates (Solanum lycopersicum L.), dünyada ve ülkemizde üretim miktarı ve ekonomik değeri yüksek olan önemli bir sebze türüdür. Ancak RNA kökenli bir Tobamovirus olan Tomato brown rugose fruit virus (ToBRFV), son yıllarda domates üretiminde ciddi verim ve kalite kayıplarına neden olmaktadır. Bu tez çalışmasında, ToBRFV'ye karşı dayanıklılık kazandırılması amacıyla CRISPR-Cas9 genom düzenleme teknolojisinin domateste uygulanabilirliği araştırılmıştır. Bu kapsamda, Tobamovirus replikasyonunda rol oynayan SlTOM1 gen ailesi CRISPR-Cas9 sistemi ile hedeflenmiş ve oluşturulan vektörler Agrobacterium tumefaciens aracılığıyla domatese aktarılmıştır. Sekans analizleri, SlTOM1a, b, c ve d genlerini hedefleyen gRNA'ların sırasıyla %25–37,5, %12,5, %50 ve %37,5–62,5 oranında gen düzenleme etkinliği gösterdiğini ortaya koymuştur. Oluşan indel mutasyonlarının büyük ölçüde frameshift potansiyeline sahip delesyonlardan oluştuğu ve özellikle SlTOM1d hedefli gRNA'nın yüksek frameshift etkisi oluşturduğu belirlenmiştir. Rejenerasyon denemelerinde B3 (%63,3; 38 bitki) ve B4 (%30,0; 18 bitki) genotipleri yüksek başarı göstermiştir. Sonuç olarak, SlTOM1 gen ailesinin CRISPR-Cas9 sistemi ile başarıyla hedeflenebildiği, yüksek oranda indel ve frameshift mutasyonlarının oluşturulabildiği ve bu yaklaşımın ToBRFV'ye karşı dayanıklılık geliştirme çalışmalarında etkili bir moleküler araç olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Tomato (Solanum lycopersicum L.) is one of the most economically important vegetable crops worldwide and in Türkiye. However, Tomato brown rugose fruit virus (ToBRFV), an RNA virus belonging to the genus Tobamovirus, has recently caused significant yield and quality losses in tomato production. This thesis aimed to investigate the applicability of CRISPR-Cas9 genome editing technology to confer resistance against ToBRFV in tomato. In this study, the SlTOM1 gene family, which plays a critical role in tobamovirus replication, was targeted using the CRISPR-Cas9 system, and the constructed vectors were introduced into tomato via Agrobacterium tumefaciens-mediated transformation. Sequence analysis revealed genome editing efficiencies ranging from 25–37.5%, 12.5%, 50%, and 37.5–62.5% for gRNAs targeting SlTOM1a, SlTOM1b, SlTOM1c, and SlTOM1d, respectively. The majority of mutations consisted of deletions with frameshift potential, and the gRNA targeting SlTOM1d showed particularly high frameshift efficiency. Regeneration experiments demonstrated high regeneration rates in B3 (63.3%; 38 plants) and B4 (30.0%; 18 plants) genotypes. Overall, the results demonstrate that the SlTOM1 gene family can be successfully targeted using the CRISPR-Cas9 system, enabling the generation of high-frequency indel and frameshift mutations. This approach represents an effective molecular strategy for functional analysis of ToBRFV-related host genes and for developing virus-resistant tomato plants.