Finding home at death's bus stop: Tough bodies and tenuous experience in an internet community
Ölümün otobüs durağinda evini bulmak: Bir internet topluluğunda çetin bedenler ve mütelevvin deneyim
- Tez No: 999500
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN ÖZSELÇUK, DOÇ. DR. SAYGUN GÖKARIKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Sosyoloji, Psychiatry, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, hâlihazırda aktif olmayan fakat geçmişte intihara meyilli insanların uğradığı alt.suicide.holiday (ASH) adlı internet topluluğunda paylaşılan iletiler incelenmiştir. Uzmanlar dâhil hiç kimse tarafından denetlenmeyen bu grupta paylaşılan kişisel hikayelere bakılmıştır. Baril (2018) ve Webb (2011) kişisel anlatılarda intiharla ilgili sessizliğe dikkat çekmişlerdi. Grubun anlatısal alanında bu sessizliği bozmanın, müdavimlerinin mütelevvin bir deneyim tesis etmelerine imkân tanıdığı ileri sürülmüştür. Ayrıca grup, üyelerinin bozulmuş yaşamına şekil veren daha büyük ölçekli sosyal, söylemsel ve maddi yapılarının izi sürülebilecek bir görüş sahası olarak ele alınmıştır. Bu tahlil üç farklı yönden yapılmıştır. ASH üyelerinin deneyiminin daha da bozulmasında rol oynayan yeniden yönlendirme, örtme, silme gibi yaygın anlatısal süreçlere bakılmıştır. İntihara meyilli insanları kırılgan özne olarak tesis eden ikincil özneleşme yapıları anlatılmıştır. Son olarak, intihara yönelik mevcut önleyici pratiklerin şekillendirdiği sahada intiharın Certeau (1984) tabiriyle bir tüketim pratiğine dönüşebilmesinden ve bunun bedensel deneyime önemli etkilerinden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, I look at posts from alt.suicide.holiday (ASH), a defunct unmoderated internet community frequented by suicidal people, to analyze narratives that they share in an environment not subject to“expert”oversight. I claim that breaking the silence around suicide described by Baril (2018) and Webb (2011) allows ASHers to constitute a tenuous experience within the narrative space of the group that is denied to them elsewhere. Using ASH as a surface of visibility, I look at wider social, discursive and material structures shaping ASHers' degraded living such as narrative processes of redirection, obfuscation and erasure (that contribute to the further degradation of their experience), a peculiar form of secondary subjection constituting suicidals as fragile subjects, and an organization of the field of practice around suicide that qualifies it as a form of consumption in Certeau's (1984) terms with important consequences for how ASHers experience their bodies.