Yerel yönetimlerin kadınların toplumsal cinsiyet gereksinimlerine duyarlılığı -Ankara araştırması-
Gender sensitivity of local governments-Sample of Ankara
  1. Tez No: 127787
  2. Yazar: AYTEN ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL SANCAR ÜŞÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 311
Özet
Yerel Yönetimlerin Kadınların Toplumsal Cinsiyet Gereksinimlerine Duyarlılığı - Ankara Araştırması- -ÖZET- Bu çalışma, kentsel yaşam ve yerel yönetimler İle toplumsal cinsiyet örüntüleri arasındaki ilişkileri araştırmayı, kadınların toplumsal cinsiyet kaynaklı gereksinimleriyle yerel yönetim uygulamaları ve politikalarının bütünleştirilmesi olasılıklarını sorgulamayı amaçlamaktadır. Temel varsayım, yerel yönetimlerin örgütlenmesi ve politika yönelimlerinde kadınların gereksinimlerini ve gerçekliklerini yok sayan ya da kıyısallaştıran, erkek egemen değerlerle yüklü bir niteliğin egemen olduğudur. Amaç, bu toplumsal cinsiyet yanlılığın nasıl ortaya çıkıp sürdüğünü ortaya koymanın yanı sıra, toplumsal cinsiyet gereksinimlerine duyarlı bir değişimin olanaklarını araştırmaktır. Bu doğrultuda, ilk olarak, Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırlan içinde yaşayan 18 yaş ve üzeri kadınların demografik özellikleri, hanehalkı bilgileri, kentsel yaşam içindeki çalışma deneyimleri, kent içi hareketlilikleriyle toplumsal ilişki ağlarının özellikleri, kentsel sorunları, hizmet öncelikleri, toplumsal cinsiyet gereksinimleri, yerel kurumsal politikayı nasıl algıladıkları ve yerel yönetimlerle ilişkileri, nicel ve nitel araştırma teknikleri kullanılarak araştırılmıştır. Bu araştırmanın sunduğu veri ve bulgular ışığında, ikinci olarak, Ankara Büyükşehir Belediyesi'yle S ilçe belediyenin kadınların özgül gereksinimleriyle sorunlarına karşı ne ölçüde ve nitelikte bir farkındalık ve / ya da duyarlılık geliştirmiş olduğu, derinlemesine görüşme ile belge taraması teknikleri kullanılarak, sorgulanmıştır. Bu araştırmada, kamusal-özel alan karşıtlığıyla türevi bölünmeler (üretim-yeniden üretim, işyeri-ev, çalışma alam-oturma alam, politik olan-olmayan gibi) merkezi bir yer tutmuştur. Söz konusu karşıtlıkların cinsiyetçi kodlanmasıyla kentsel toplumsal-mekanın yanı sıra yerel politikaların da cinsiyetçi yapılanması arasında karşılıklı bir ilişki olduğu önermesi temel bir düğüm noktası olmuştur.
Özet (Çeviri)
Gender Sensitivity of Local Governments * Sample of Ankara - - ABSTRACT - This study aims to highlight the relations between gender patterns, urban life and local governmental organizations which are accepted as the principal actor of urban policies. In this context, it is aimed to search the possibilities of integrating women's gender needs with local governmental practices and policies. Main hypothesis is that local governmental organisation and policy-orientation is based on patriarchal values which neglect or marginalize women's needs and realities. The aim of the study is to expose how this gender-biased structure is maintained. Besides, the possibilities of change towards a gender-sensitive structuring is searched. For this aim, firstly, by using quantitative and qualitative methods, we researched 18 years old and older women who live at the Urban Metropolitan Area of Ankara to define their demographic and household characteristics, experiences of work in the urban life, dynamics of spatial mobility and social relations, urban problems, urban service priorities and other gender needs. In addition, we researched their perceptions about local institutional politics and the peculiarities of the relations with local governmental offices. In the light of data and findings of this first step survey, by using depth interview and documental search, we examined the dimensions of gender awareness and / or sensitivity of the Metropolitan Municipality of Greater Ankara and secondary municipalities. It is thought that the public-private space and derivative dichotomies (i.e. production-reproduction, workplace-home, political-non political) are central to this search. Proposing that there is a relation between the gender-biased structuring of urban social-space, also local policies and coding of these dichotomies, is one of the main themes of the study. 300