Generative augmentation for blind image super-resolution
Gözü kapalı görüntü süper-çözünürlük için üretken veri çoğaltma
- Tez No: 999508
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Gözü kapalı görüntü süper-çözünürlük (SR) alanında önemli ilerlemeler kaydedilmiş olsa da, gelişim hâlâ gerçek düşük çözünürlüklü (LR) ve yüksek çözünürlüklü (HR) görüntü çiftlerinin eksikliğiyle sınırlanmaktadır. Mevcut yöntemler genellikle, HR görüntülere rastgele uygulanan gürültü seviyeleri, bulanıklık filtreleri ve sıkıştırma bozulmalarından oluşan basitleştirilmiş modellerle sentetik bozulmalar üretmeye dayanır. Ancak bu tür elle tasarlanmış bozulmalar, gerçek dünyadaki görüntüleme süreçlerinin karmaşıklığını yansıtamadığından, sentetik eğitim verisi ile gerçek dünya test koşulları arasında önemli bir dağılım farkına neden olur. Bu sınırlamayı aşmak için, gerçek bozulma özelliklerini doğrudan gerçek görüntülerden öğrenen üretken veri çoğaltma çatısı öneriyoruz. Önerdiğimiz yöntem, temiz HR girdilerden gerçekçi LR karşılıklar üreterek, pratik koşullarla yüksek uyumluluk gösteren, bozulma farkındalığına sahip büyük ölçekli eğitim veri kümelerinin oluşturulmasını sağlar. Yapılan kapsamlı deneyler, ürettiğimiz verilerle eğitilen modellerin birden fazla gerçek dünya veri setlerinde üstün performans sergilediğini, dağılım farkını belirgin şekilde azalttığını ve yaygın kullanılan diğer bozulma yöntemlerini geride bıraktığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Blind image super-resolution (SR) has made significant progress; however, its development remains constrained by the lack of paired datasets containing real low-resolution (LR) and high-resolution (HR) images. Existing methods typically rely on synthetic degradations generated from simplified models, where noise levels, blur kernels, and compression artifacts are randomly applied to HR images. Unfortunately, such handcrafted degradations fail to reflect the true complexity of real-world imaging pipelines, leading to a substantial domain gap between synthetic training data and real-world test conditions. To overcome this limitation, we propose a generative augmentation framework that learns real degradation characteristics directly from real-world images. Our method generates realistic LR counterparts from clean HR inputs, enabling the construction of large-scale, degradation-aware training datasets that closely align with practical scenarios. Extensive experiments show that models trained on our generated data achieve superior performance on multiple real-world benchmarks, effectively reducing the domain gap and outperforming state-of-the-art blind SR approaches.