Bağlanma stilleri ve empati düzeyinin depresyon ile ilişkisi
Relationship between attachment styles and empathy level and depression
- Tez No: 999509
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK EMRE GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı yetişkin bireylerde bağlanma stilleri ve empatinin düzeylerinin depresyon üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Araştırmada nicel analiz yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile ulaşılan 18-64 yaşları arasındaki 225 sağlıklı yetişkinlerden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları; Beck Depresyon Envanteri (BDE), Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-İlişki Yapıları (YİYE-İY) Temel Empati Ölçeği'nden (TEÖ) oluşmaktadır. Araştırma hipotezlerinin test edilmesi amacıyla Ölçeklerin normallik testleri, Pearson Korelasyon ve çoklu regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre bağlanmaya ilişkin kaçınma ve kaygı stilleri ile bilişsel empati ve duygusal empati skorları ile depresyon arasında pozitif ilişki olduğu belirlenmiştir. Kaygılı bağlanma stili, kaçınmalı bağlanma stili ve bilişsel empati depresyon üzerinde anlamlı bir etkiye sahipken duygusal empatinin ise anlamlı etkisinin olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of attachment styles and empathy levels on depression in adults. The relational screening model, one of the quantitative analysis methods, was used in the study. The sample of the study consisted of healthy adults aged 18- 64, who were reached through the convenience sampling method. The data collection tools in the study were; Beck Depression Inventory (BDI), Inventory of Experiences in Close Relationships-Relationship Structures (RE-RE), Basic Empathy Scale (CES). In order to test the research hypotheses, normality tests of the scales, Pearson Correlation and multiple regression analyses were used. According to the results obtained in the study, According to the results obtained in the study, it was determined that there was a positive relationship between avoidance and anxiety styles of attachment and cognitive empathy and emotional empathy scores and depression. It was determined that anxious attachment style, avoidant attachment style and cognitive empathy had a significant effect on depression, while emotional empathy had no significant effect.