Namık Kemal'de din ve sosyal felsefe
Religion and social philosophy in Namık Kemal
  1. Tez No: 99952
  2. Yazar: HARUN KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Kurt, Haran,“Namık Kemal'de Din ve Sosyal Felsefe”, Prof. Dr. Mehmet Bayraktar, Ankara Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, 2001, 128 s. Bu çalışma, Namık Kemal'in dini düşüncesini ve sosyal alandaki fikirlerini incelemektedir. Çalışma giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Girişte, araştırmanın konusu, amacı, önemi ve yöntemi hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca Namık Kemal'in hayatı, kişiliği ve eserleri kısaca incelenmiştir. Birinci bölümde, dönemin fikir akımları üzerinde durulmuş, Namık Kemal'in Yeni Osmanlılar Cemiyeti, Osmanlıcılık, İslamcılık, Batılılaşma ve Masonluk gibi akımlarla olan ilişkisi ele alınmıştır. İkinci bölümde, Namık Kemal'in dini düşüncesi, İslâm dini, İslâm hukuku, vatan ve dini inanç ilişkisi, bununla birlikte, aile ve kadın, devlet, medeniyet, hürriyet, insan, eğitim, ahlak gibi sosyal alanla ilgili görüşleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Kurt, Harun,“Religion and Social Philosophy in Namık Kemal”Prof. Dr. Mehmet Bayraktar, The Ankara Univercity, The Institution of Social Sciences, 2001, 128 p. This work analysis Namık Kemal's religious views and his notions about the social realm. The thesis is composed of an introduction, two chapters and a conclusion. The introductory part gives information about the aim, importance and methodology of the thesis. The first chapter concentrates on the currents of thought of the age and handles Namık Kemal's relationship with the New Ottoman Society, Ottomanism, Islam, Westernization and Masonism. In the second chapter Namık Kemal's religious view and his notions on the relationship between Islam, Islamic law, motherland and religious belief are anlyzed, besides his viewpoints on social phenomena like family, woman, state, civilization, liberty, mankind, education and ethics.