Bilim felsefesi, aşkınsal gerçekçi bilim felsefesi ve aşkınsal gerçekçi iktisat kuramı
Philosophy of science, transcendental realist philosophy of science and transcendental realist theory of economics
  1. Tez No: 99953
  2. Yazar: ABDURRAHMAN GAZİ VURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İŞAYA ÜŞÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Vural, A.Gazi, Bilim Felsefesi. Askınsal Gerçekçi Bilim Felsefesi ve Askınsal Gerçekçi İktisat Kuramı, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. İşaya Üşür, 255s ÖZET Bilim, dünyayı (doğal / toplumsal) açıklamayı amaçlayan toplumsal bir etkinliktir. Bilimin iki farklı boyutu ve iki farklı nesnesi vardır. Bilimin bir boyutunu her türlü toplumsal etkinliklerden bağımsız bir gerçek dünya oluşturur. Bu dünyayı oluşturan gerçek yapı ve mekanizmalar bilimin geçişsiz nesneleri olarak adlandırılır. Bilimin diğer boyutunu toplumsal bir etkinlik olarak bilimsel araştıma süreci oluşturur. Bilimsel araştırma sürecini oluşturan toplumsal ürün olarak bilgi ve bilgi benzeri araçlar bilimin geçişli nesneleri olarak adlandırılır. Yeterli bir bilim felsefesi, bir taraftan bilimin geçşsiz nesnelerini açıklayan bir bilimsel kuramı, diğer taraftan da bilimin geçişli nesnelerine ilişkin bir yöntembilimi içermelidir. Bilim felsefesinin öncelikli görevi, bilimin geçişsiz nesnelerini incelemektir. Bilimin geçişsiz nesnelerinin ontolojik düzeyde sorgulanması, bu nesnelerin gerçek yapılardan ve kademelerden oluştuğunu ortaya çıkaracaktır. Geçişsiz nesnelerin yapılandırılmış ve kademelendirilmiş olma niteliği bilimsel etkinliğin anlamlı olabilmesinin koşuludur. Dolayısıyla bilimin geçişsiz nesnelerinin ontolojik düzeyde sorgulanması bilimsel etkinliğin epistemolojik düzeyde belirlenmesini sağlayacaktır. Geçişsiz nesnelerin yapılandırılmış ve kademelendirilmiş olması, yüzeysel bir olgudan (epistemolojik olandan) hareketle daha derinde yatan gerçekliğin (ontolojik olanın) açıklanmasını gerektirir.
Özet (Çeviri)
Vural, A.Gazi, Philosophy of Science, Transcendental Realist Philosophy of Science and Transcendental Realist Theory of Economics, Master's Thesis, Advisor: Prof. Dr. İşaya Üşür, 255p SUMMARY Science is a social activity aiming to explain the world (natural/ social). Science has two dimensions and two different objects. The one dimension of science is the real world independent of all social activities. The real structure and mechanism that constitute this world are named as the 'intransitive objects of science'. The other dimension of science is the scientific practices as social activities. Knowledge and knowledge-like materials which are social products, are named as the 'transitive objects of science'.The adequate philosophy of science must consist of theory of science which investigate the intransitive objects of science and of methodology which involves in the transitive objects of science. The primary duty of the philosophy of science is to investigate intransitive objects. Questioning of the intransitive objects at the ontological level shiows that these objects are structured and categorized. The structured and categorized characteristics of the intransitive objects are the conditions of the meaningful scientific practices. Therefore, questioning the intransitive objects at the ontological level is to determine the scientfic activities at the epistemological level. Depending on the structured and categorized characteristics of the intransitive objects, scientific explanation requires the movement from the surface phenomena (epistemological level) to the deeper reality (ontological level).