Sağlık turizmi açısından hastaların Türkiye'yi seçme nedenleri: Özel bir hastane örneği
Health tourism in Turkey and the world, reasons for patients choose Turkey: Example of a private hospital
- Tez No: 999615
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF BAKTIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Healthcare Management, Health Care Management
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, sağlık turizmi kapsamında hastaların Türkiye'yi tercih etme nedenlerini belirlemek ve bu tercihleri etkileyen faktörleri çok boyutlu bir çerçevede incelemektedir. Bu doğrultuda araştırmada; düzenleme ve yasal çevre, bakım kalitesi, maliyet, kültürel yakınlık ve güven, turistik özellikler ve davranışsal niyet değişkenleri ele alınmıştır. Araştırma nicel araştırma yöntemiyle gerçekleştirilmiş olup, veriler Türkiye'de sağlık hizmeti alan 291 yabancı hastadan anket tekniği kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler; tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Pearson korelasyon analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bilgilerine göre, bakım kalitesi değişkeni en yüksek ortalamaya sahip boyut olarak öne çıkmakta hastaların Türkiye'yi tercih etmesinde en belirleyici unsur olarak değerlendirilmektedir. Bunun düzenleme ve yasal çevre ile maliyet boyutları izlemektedir. Kültürel yakınlık ve güven ile turistik özellikler boyutlarının ise diğer değişkenlere kıyasla görece daha düşük düzeyde algılandığı tespit edilmiştir. Demografik değişkenler açısından cinsiyet, yaş, medeni durum ve çocuk durumu gibi değişkenlere göre anlamlı farklılıklar bulunmazken; eğitim düzeyinin bakım kalitesi algısı ve davranışsal niyet üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Ayrıca kıtaya göre yapılan karşılaştırmalarda algı düzeylerinin farklılaştığı, Afrika ve Asya kıtasından gelen katılımcıların Türkiye'yi daha olumlu değerlendirdikleri saptanmıştır. Sonuç olarak araştırma, Türkiye'nin sağlık turizmi alanında kalite, güven ve maliyet avantajlarını bir arada sunabilen destinasyon olduğunu ortaya koymaktadır. Elde edilen bulguların sağlık turizmi politikalarının geliştirilmesine ve sağlık hizmeti sunucularının stratejik planlama süreçlerine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the reasons why patients prefer Türkiye within the scope of health tourism and to examine the factors affecting these preferences through a multidimensional framework. Accordingly, the study focuses on the variables of regulatory and legal environment, quality of care, cost, cultural proximity and trust, touristic attributes, and behavioral intention. The research was conducted using a quantitative research method. The data were collected through a questionnaire administered to 291 foreign patients who received healthcare services in Türkiye. The data were analyzed using descriptive statistics, independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and Pearson correlation analysis. The findings indicate that quality of care has the highest mean score and is the most influential factor in patients' preference for Türkiye. This is followed by the regulatory and legal environment and cost factors. Cultural proximity and trust, as well as touristic attributes, were found to have relatively lower perceived importance compared to other variables. While no statistically significant differences were found across most demographic variables such as gender, age, marital status, and parental status, education level was found to have a significant effect on perceived quality of care and behavioral intention. Additionally, differences were observed based on continental origin, with participants from Africa and Asia evaluating Türkiye more positively than those from Europe. In conclusion, the study demonstrates that Türkiye is perceived as a strong health tourism destination offering high-quality healthcare services, legal reliability, and cost advantages simultaneously. The findings are expected to contribute to the development of health tourism policies and to provide practical implications for healthcare service providers and policymakers.