Ortaokul öğrencilerinin kesir problemlerinde yaptıkları hataların Newman Hata Analizi ile incelenmesi
Examination of middle school students' errors in fraction problems with Newman Error Analysis
  1. Tez No: 999629
  2. Yazar: ŞÜKRAN SARIARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMET EMİN ÖZDEMİR, DR. RÜMEYSA BEYAZHANÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul 6., 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin kesir problemlerini çözerken yaptıkları hataları Newman Hata Analizi basamaklarına göre incelemek ve bu hataların sınıf düzeyi ile kesrin farklı anlamları bağlamında nasıl değiştiğini belirlemektir. Araştırma, nitel araştırma yöntemleri kullanılarak betimsel analiz tekniği ile yürütülmüştür. Çalışma grubu, Bursa ilinde bir özel ortaokulda öğrenim gören toplam 152 öğrenciden oluşmaktadır. Veriler, kesrin farklı anlamlarını içeren 10 açık uçlu problemden oluşan ölçme aracı ile öğrencilerin yazılı yanıtları üzerinden toplanmıştır. Elde edilen yanıtlar Newman Hata Analizi'nin okuma, anlama, dönüşüm, süreç becerileri ve kodlama basamaklarına göre analiz edilmiş; ayrıca hatalar, Newman basamaklarına dayalı olarak Wijaya ve diğerleri (2014) tarafından geliştirilen alt basamaklar çerçevesinde ayrıntılı biçimde sınıflandırılmıştır. Bulgulara göre toplam 1520 yanıtın 956'sı (%62,9) hata, 504'ü (%33,2) hata yok ve 60'ı (%3,9) kodlanamaz olarak kodlanmıştır. Hata içeren yanıtlar içerisinde en yüksek oran dönüşüm basamağında görülmüş (%37,4) bunu sırasıyla anlama (%23,5), süreç becerileri (%21,2) ve kodlama (%17,8) basamakları izlemiştir. Sınıf düzeylerine göre incelendiğinde hata oranlarının 6. sınıfta %71,7, 7. sınıfta %65,4 ve 8. sınıfta %51,2 olduğu ve sınıf düzeyi arttıkça hata oranının azaldığı belirlenmiştir. Kesrin farklı anlamlarına göre hata oranlarının belirgin biçimde değiştiği görülmüştür. En yüksek hata oranının ölçme (%74,7) en düşük hata oranının ise oran (%39,5) anlamında görüldüğü saptanmıştır. Sonuçlar, hataların özellikle dönüşüm basamağında yoğunlaştığını ve öğrencilerin problem durumunu matematiksel bir ifadeye dönüştürmede güçlük yaşadığını göstermiştir. Bu doğrultuda kesir öğretiminde kesrin farklı anlamlarına dayalı problem çeşitliliğinin artırılması ve öğrencilerin matematiksel ifade kurma süreçlerini destekleyecek öğretim uygulamalarına yer verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The This study aims to analyze the errors made by 6th-, 7th-, and 8th-grade middle school students when solving fraction problems, using Newman's Error Analysis steps. It also seeks to explore how these errors differ across grade levels and on different meanings of fractions. The study was conducted using qualitative research methods and the descriptive analysis technique. The sample included 152 students from a private middle school in Bursa, Turkiye. Data was collected through a tool containing 10 open-ended problems related to various meanings of fractions, based on students' written answers. These responses were examined according to the reading, comprehension, transformation, process skills, and encoding steps in Newman's Error Analysis. Additionally, errors were further categorized using subcategories developed by Wijaya et al. (2014) within Newman's framework. Findings showed that out of 1,520 responses, 956 (62.9%) were coded as errors, 504 (33.2%) as no error and 60 (3.9%) as uncodable. Among the errors, the highest occurrence was at the transformation step (37.4%), followed by comprehension (23.5%), process skills (21.2%), and encoding (17.8%). When analyzed by grade level, error rates were 71.7% in Grade 6, 65.4% in Grade 7, and 51.2% in Grade 8, demonstrating a decline as students progressed. Error rates also showed significant differences across various meanings of fractions. The highest error rate was in the measurement interpretation (74.7%), while the lowest was in the ratio interpretation (39.5%). Overall, the results indicated that errors were mostly concentrated during the transformation step, suggesting students struggle to convert problem situations into mathematical expressions. Based on these findings, it is recommended to diversify problems based on different meanings of fractions and incorporate instructional strategies that help students develop skills in expressing mathematical ideas.