Periferik arter hastalarına uygulanan perkutan transluminal balon anjioplasti tedavisinin enflamatuar biyobelirteçlere etkisi
The effect of percutaneous transluminal balloon angioplasty treatment on inflammatory biomarkers in patients with peripheral artery disease
  1. Tez No: 999713
  2. Yazar: GİZEM KAYNAR BEYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ KALKANLI TAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Allergy and Immunology, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmmünoloji Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, alt ekstremite periferik arter hastalığı (PAH) olan bireylerde uygulanan perkütan transluminal balon anjiyoplasti (PTA) tedavisinin enflamatuar biyobelirteçler ve hematolojik göstergeler üzerindeki 30 günlük etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi'nde prospektif ve gözlemsel olarak yürütülen çalışmaya, alt ekstremite arterlerinde ≥%50 darlık ve AKİ<0,90 saptanan, ilk kez PAH tanısı alan 47 erişkin dahil edildi. Girişimden önce ve 30. günde venöz kan örnekleri alındı. Plazmada IL-1β, IL-2, IL-6, IL-8, IL-10, IL-13, TGF-β ve TNF-α düzeyleri sandviç-ELISA yöntemiyle ölçüldü; HS-CRP, prokalsitonin (PCT), fibrinojen ile tam kan sayımı değerlendirildi ve NLR hesaplandı. Veriler dağılıma göre eşleştirilmiş t testi veya Wilcoxon testi ile analiz edildi. İstatistiksel olarak p<0,05 anlamlı kabul edildi. Bulgular: Katılımcıların yaşı 66,5±8,3 yıl, %74,5'i erkekti. PTA sonrası AKİ 0,56±0,13'ten 0,73±0,15'e yükseldi (p<0,001). Pro-enflamatuar sitokinlerde belirgin düşüş izlendi: IL-1β, IL-2, IL-6, IL-8 ve TNF-α anlamlı azaldı (her biri p<0,001). IL-10 arttı (p=0,002), IL-13 değişmedi (p=0,998), TGF-β'de fark yoktu (p=0,452). HS-CRP ve fibrinojen azaldı (her ikisi p<0,001); PCT hafif arttı (p=0,018). Lökosit sayısında azalma eğilimi (p=0,067), nötrofilde düşüş (p=0,001), lenfositte artış eğilimi (p=0,117) izlendi; trombosit değişmedi. NLR 2,8±0,9'dan 2,1±0,5'e düştü (p<0,001). ΔAKİ ile ΔHS-CRP ve Δfibrinojen arasında negatif korelasyon saptandı. Erkeklerde AKİ iyileşmesi daha belirgindi (p=0,022). İnfrainguinal olgularda TNF-α azalımı daha fazla bulundu (p=0,031). Sigara durumuna göre IL-8 ve NLR değişiminde farklılık mevcuttu. Sonuç: PTA, PAH'lı hastalarda 30 günlük süreçte hem periferik perfüzyonu artırmakta hem de sistemik enflamatuar yükü azaltmaktadır. IL-10 artışı anti-enflamatuar yanıtı desteklerken, TGF-β ve IL-13'te değişiklik olmaması yeniden şekillenme süreçlerinin kısa dönemde sınırlı etkilendiğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the 30-day effects of percutaneous transluminal balloon angioplasty (PTA) on inflammatory biomarkers and hematological indicators in individuals with lower-extremity peripheral arterial disease (PAD). Materials and Methods: This prospective, observational study was conducted at Hatay Mustafa Kemal University and included 47 adults newly diagnosed with PAD, presenting with ≥50% stenosis in lower-extremity arteries and an ABI <0.90. Venous blood samples were obtained before the intervention and on day 30. Plasma levels of IL-1β, IL-2, IL-6, IL-8, IL-10, IL-13, TGF-β and TNF-α were measured using sandwich ELISA. HS-CRP, procalcitonin (PCT), fibrinogen, complete blood count parameters, and NLR were also evaluated. Data were analyzed using paired t-tests or Wilcoxon tests depending on distribution, with statistical significance set at p<0.05. Results: The mean age of participants was 66.5±8.3 years, and 74.5% were male. Following PTA, ABI increased from 0.56±0.13 to 0.73±0.15 (p<0.001). Significant reductions were observed in pro-inflammatory cytokines including IL-1β, IL-2, IL-6, IL-8, and TNF-α (all p<0.001). IL-10 increased (p=0.002), while IL-13 and TGF-β showed no significant change. HS-CRP and fibrinogen levels decreased (both p<0.001), whereas PCT showed a slight increase (p=0.018). A trend toward decreased leukocyte count (p=0.067), reduced neutrophils (p=0.001), and a mild increase in lymphocytes (p=0.117) was observed; platelet counts remained unchanged. NLR declined from 2.8±0.9 to 2.1±0.5 (p<0.001). ΔABI was negatively correlated with ΔHS-CRP and Δfibrinogen. Greater ABI (Ankle-brakial index) improvement was noted in males (p=0.022). Infrainguinal lesions demonstrated greater TNF-α reduction (p=0.031). Smoking status influenced IL-8 and NLR changes. Conclusion: PTA significantly improves peripheral perfusion and reduces systemic inflammatory burden within 30 days in PAD patients. Increased IL-10 suggests an enhanced anti-inflammatory response, whereas unchanged TGF-β and IL-13 levels may indicate limited short-term effects on vascular remodeling.