Evde beslenen kedi ve köpeklerde tütün ürünlerine pasif maruziyetin araştırılması
Investigation of passive exposure to tobacco products in indoor pet cats and dogs
- Tez No: 999714
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Farmakoloji ve Toksikolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, ev ortamında yaşayan kedi ve köpeklerde tütün dumanına pasif maruziyetin varlığını ortaya koymak amacıyla, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Veteriner Fakültesi Eğitim, Uygulama ve Araştırma Hastanesine rutin muayene talebiyle getirilen hayvanlardan alınan serum ve idrar örneklerinde nikotin ve ana metaboliti olan kotinin düzeylerini belirlemektir. Materyal ve Metot: Bu çalışmada, kedi ve köpeklerden alınan kan ve idrardaki nikotin ve kotinin değerleri Sıvı Kromatografisi-Tandem Kütle Spektrometrisi (LC-MS/MS) yöntemi kullanılarak nicel olarak belirlenmiştir. van der Velpen et al. (2025)'nın insanlardan alınan serum ve tükürük örneklerinin analizi ile gerçekleştirdiği analiz yöntemi proje için en uygun kaynak olarak belirlenmiştir. Bu çalışmada, LC-MS/MS yöntemiyle nikotin ve kotinin için hesaplama limitleri (limit of quantification, LOQ) sırasıyla 0,31 ve 1,58 ng/mL olarak belirlenmiştir. Bulgular: Analizler sonucunda, serum nikotin ve kotinin ile idrar kotinin düzeyleri çoğunlukla tespit limitlerinin altında kalmıştır. Ancak idrar nikotin düzeyleri, tütün dumanına maruz kalan grupta (1,84 ± 1,58 ng/mL), kontrol grubuna (0,41 ± 0,10 ng/mL) kıyasla istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p = 0,002). Özellikle iç mekânda sigara içilen, yetersiz havalandırmaya sahip ve günde birden fazla kez sigara tüketilen evlerde yaşayan hayvanlarda nikotin düzeyleri anlamlı şekilde daha yüksek bulunmuştur. Sonuç: Bu çalışma, ev ortamındaki tütün dumanına pasif maruz kalan evcil hayvanlarda idrar nikotin düzeylerinin ölçülebilir olduğunu ve bu düzeylerin biyolojik ile çevresel birçok faktörden etkilendiğini göstermektedir. Elde edilen bulgular, evcil hayvanların tütün dumanına maruziyetten korunması konusunda toplumsal farkındalığın artırılması gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to investigate the presence of passive exposure to tobacco smoke in household cats and dogs by measuring nicotine and its primary metabolite, cotinine, in serum and urine samples. The samples were obtained from pets brought to the Education, Practice, and Research Hospital of the Faculty of Veterinary Medicine at Ondokuz Mayıs University from the city center and districts of Samsun for routine examinations. Materials and Methods: In this study, the levels of nicotine and cotinine in blood and urine samples taken from cats and dogs were measured using Liquid Chromatography-Tandem Mass Spectrometry (LC-MS/MS), to assess the degree of passive exposure to tobacco products. The analytical method used by van der Velpen et al. (2025), which involved the analysis of human serum and saliva samples, was identified as the most suitable source for the project. In this study, the limit of quantification (LOQ) for nicotine and cotinine using LC-MS/MS was reported as 0.31 and 1.58 ng/mL, respectively. Results: The analyses showed that serum nicotine and cotinine levels, as well as urinary cotinine levels, were mostly below the detection limits. However, urinary nicotine levels in the group exposed to tobacco smoke (1.84 ± 1.58 ng/mL) were found to be significantly higher than those in the control group (0.41 ± 0.10 ng/mL) (p = 0.002). Notably, animals living in households where smoking occurred indoors, ventilation was inadequate, and cigarettes were consumed more than once per day had significantly higher nicotine levels. Conclusion: This study demonstrates that urinary nicotine levels in pets passively exposed to tobacco smoke in domestic environments are measurable, and that these levels are influenced by various biological and environmental factors. The findings highlight the need to increase public awareness regarding the protection of household pets from exposure to tobacco smoke.