Akalazya hastalarında laparoskopik Heller miyotomi sonrası cerrahi sonuçlar ve yaşam kalitesini etkileyen faktörler
Surgical outcomes and quality of life determinants after laparoscopic Heller myotomy in achalasia patients
- Tez No: 999729
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL AKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Akalazya hastalığı alt özofagus sfinkterinin (AÖS) gevşeyememesi ve özofagusta peristaltizmin kaybı ile seyreden nadir bir motilite bozukluğudur. Bu çalışma laparoskopik Heller miyotomi ve Dor fundoplikasyonu (LHMD) uygulanan tip II akalazyalı hastalarda cerrahi başarıyı değerlendirmeyi ve semptom kontrolü ile yaşam kalitesini etkileyen faktörleri belirlemeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: 2019–2025 yılları arasında LHMD uygulanan 70 hasta retrospektif olarak incelenmiş, eksiksiz takibi bulunan 56 tip II akalazya hastası analize dahil edilmiştir. Demografik özellikler, preoperatif semptom süresi, uygulanan ek işlemler, intraoperatif bulgular ve postoperatif takip verileri değerlendirilmiştir. Cerrahi etkinlik, preoperatif ve postoperatif Eckardt skorlarındaki (ES) değişim ile nükssüz izlem süresi (RFI) üzerinden analiz edilmiştir. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 45,6 yıl olup %55,4'ü erkekti. Tüm hastalarda disfaji ve kilo kaybı mevcutken regürjitasyon %73,2, göğüs ağrısı %64,3 oranında izlendi. Ortalama operasyon süresi 150,6 dakika, median miyotomi uzunluğu 10 cm idi. İntraoperatif komplikasyon oranı %3,6 olarak saptandı. Median 22,9 aylık takipte nüks oranı %12,5, RFI median 19,2 ay bulundu. Toplam ES preoperatif 7,5'ten postoperatif 1,6'ya gerileyerek anlamlı iyileşme sağlandı. Hastaların %85,7'si cerrahiden memnun olduğunu bildirdi. Sonuç: LHMD tip II akalazya hastalarında yüksek semptomatik iyileşme, düşük komplikasyon oranı ve tatmin edici yaşam kalitesi artışı sağlamaktadır. Demografik değişkenler cerrahi başarıyı öngörmemekte; ES'deki belirgin düşüş cerrahi etkinliğin en güçlü göstergesi olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate surgical efficacy and determine clinical predictors of postoperative symptom control and quality of life in patients with type II achalasia undergoing laparoscopic Heller myotomy with Dor fundoplication (LHMD). Materials and Methods: A retrospective review was conducted on 70 patients treated between 2019 and 2025; 56 with complete follow‑up were included. Demographics, preoperative symptoms, prior interventions, operative findings, and postoperative outcomes were analyzed. Surgical success was assessed through changes in Eckardt scores (ES) and recurrence‑free interval. Results: The mean age was 45.6 years; 55.4% were male. All patients had dysphagia and weight loss preoperatively; regurgitation and chest pain were present in 73.2% and 64.3% respectively. Mean operative time was 150.6 minutes; median myotomy length was 10 cm. Intraoperative complications occurred in 3.6% of cases. Median follow‑up was 22.9 months, with a recurrence rate of 12.5% and median recurrence‑free interval of 19.2 months. Total ES improved significantly from 7.5 to 1.6. Overall satisfaction rate was 85.7%. Conclusion: LHMD provides effective symptom relief and favorable quality‑of‑life outcomes in type II achalasia. Demographic variables were not predictive of therapeutic success; reduction in postoperative ES was the strongest indicator of efficacy.