İnsansız su altı araçlarında konum kararlılığını bozucu etkilere karşı kontrolcü yöntemlerinin geliştirilmesi, benzetimleri ve testleri
Development, simulation, and testing of disturbance-rejection control strategies for position stability in unmanned underwater vehicles
- Tez No: 999730
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANDAÇ TÖRE ŞAMİLOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Engineering Sciences, Mechanical Engineering, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Otonom Su Altı Araçları (Autonomous Underwater Vehicles, AUV), su altı keşfi, bilimsel araştırmalar ve açık deniz operasyonlarında önemli bir rol oynamaktadır. Ancak yüzeye yakın sığ derinliklerde, hız kararlılığını bozan dalga kaynaklı bozucu etkilere maruz kalmaktadırlar. Bu çalışma, karmaşık hidrodinamik modelleme veya sistem tanımlama gereksinimini ortadan kaldıran veri odaklı bir kontrol çerçevesi önermektedir. Dalga etkilerini de içeren benzetim verileri ile eğitilen Uzun Kısa Süreli Bellek (Long Short-Term Memory, LSTM) tabanlı Tekrarlayan Sinir Ağı, AUV'nin hız tepkilerini tahmin etmektedir. Bu tahminler, harici bozucuları telafi eden optimal kontrol sinyallerini üretmek için Model Öngörülü Kontrol (Model Predictive Control, MPC) yapısına entegre edilmektedir. Önerilen yöntem, girdi–çıktı verilerinden doğrusal olmayan sistem dinamiklerini ve çevresel etkileşimleri doğrudan öğrenerek, kontrol tasarımını basitleştirirken belirsiz deniz koşullarında kararlılığı korumaktadır. Karşılaştırmalı benzetimler, LSTM-MPC çerçevesinin, özellikle yunuslama ekseninde, klasik kontrolcülere kıyasla daha düşük izleme hataları sağladığını göstermektedir. Her kontrolcü hafif dalga koşullarında benzer performans sergilese de, LSTM-MPC dinamik deniz durumlarına daha iyi uyum sağlamaktadır. Bu bulgular, yüzeye yakın AUV operasyonlarında öğrenme tabanlı öngörülü kontrol stratejilerinin potansiyelini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Autonomous Underwater Vehicles (AUVs) play an important role in underwater exploration, scientific research, and offshore operations. However, at shallow depths near the surface, they are exposed to wave-induced disturbances that impair velocity stability. This study proposes a data-driven control framework that eliminates the need for complex hydrodynamic modeling or system identification. A Long Short-Term Memory (LSTM)-based Recurrent Neural Network, trained on simulation data including wave effects, predicts the AUV's velocity responses. These predictions are integrated into a Model Predictive Control (MPC) framework to generate optimal control signals that compensate for external disturbances. By directly learning nonlinear system dynamics and environmental interactions from input–output data, the proposed method simplifies controller design while maintaining stability under uncertain marine conditions. Comparative simulations show that the LSTM-MPC framework, particularly in the pitch axis, achieves lower tracking errors compared to classical controllers. While each controller performs similarly under mild wave conditions, the LSTM-MPC demonstrates better adaptability to dynamic sea states. These findings highlight the potential of learning-based predictive control strategies for near-surface AUV operations.