Kolon kanserinde senkron karaciğer metastazı gelişimini etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of factors affecting the development of synchronous liver metastasis in colon cancer
- Tez No: 999728
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SAPMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kolon adenokarsinomu tanılı hastalarda senkron karaciğer metastazı gelişimini etkileyen klinik, patolojik ve biyokimyasal risk faktörlerini belirlemek ve bu faktörlerin sağkalım üzerindeki prognostik değerini değerlendirmektir. Kolon kanserinde metastaz riskini öngörebilecek parametrelerin tanımlanması, erken dönemde yüksek riskli hasta grubunun tespit edilmesini ve uygun tedavi planlamasının yapılmasını kolaylaştıracaktır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma retrospektif ve tek merkezli bir klinik çalışma olarak planlandı. 2021–2024 yılları arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nde kolon adenokarsinomu tanısı alan 302 hasta çalışmaya dahil edildi. Veriler hastane arşivlerinden elde edildi; hasta demografisi, tümör lokalizasyonu, histolojik tip, derece, TNM evresi, perinöral (PNI) ve lenfovasküler invazyon (LVI) durumu, CEA, CA19-9, LDH, albümin, CRP düzeyleri ve sağkalım süreleri değerlendirildi. Bulgular: Hastaların %38,7'sinde (117) karaciğer metastazı saptandı. Metastazlı hastalarda ileri T ve N evresi, düşük diferansiyasyon, PNI ve LVI pozitifliği anlamlı olarak daha yüksekti (p<0,001). MSI pozitif hastalarda metastaz gelişimi daha az bulundu (p<0,05). Yüksek CEA (>2,3 ng/mL), CA19-9 (>12,8 U/mL) ve LDH (>201,5 U/L) düzeyleri metastaz varlığı ile güçlü ilişki gösterdi (p<0.005). Karaciğer metastazı olan hastalarda mortalite riski 8 kat daha yüksekti (OR: 8,094; p<0,001). Cox analizinde metastaz varlığı, genel ve hastalıksız sağkalımı anlamlı düzeyde azalttı (p<0,001). Sonuç: Kolon kanserinde karaciğer metastazı, hastalık seyrini ve sağkalımı belirleyen en önemli faktörlerden biridir. İleri evre tümör, yüksek CEA/LDH düzeyi, PNI/LVI pozitifliği, acil cerrahi ve yüksek ASA skoru metastaz riskini artırmaktadır. Buna karşın MSI pozitifliği koruyucu bir faktör olarak değerlendirilebilir. Bu bulgular, yüksek riskli hastaların erken dönemde tanımlanarak yakından izlenmesi gerektiğini ve bireyselleştirilmiş tedavi planlarının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to identify the clinical, pathological, and biochemical risk factors associated with the development of synchronous liver metastasis in patients diagnosed with colon adenocarcinoma, and to evaluate the prognostic impact of these factors on survival outcomes. Determining parameters that may predict metastatic potential can facilitate the early identification of high-risk patients and enable more individualized treatment planning. Materials and Methods: This retrospective, single-center study included 302 patients diagnosed with colon adenocarcinoma between 2021 and 2024 at Ankara Bilkent City Hospital. Demographic data, tumor location, histological subtype and grade, TNM stage, perineural invasion (PNI), lymphovascular invasion (LVI), MSI status, serum levels of CEA, CA19-9, LDH, albumin, CRP, and survival data were collected from hospital records. Associations between synchronous liver metastasis and these variables were statistically analyzed. Results: Synchronous liver metastasis was detected in 38.7% of patients (n=117). Advanced T and N stage, poor differentiation, and the presence of PNI and LVI were significantly more common in patients with metastasis (p<0.001). MSI-positive patients had a lower incidence of metastasis (p<0.05). Elevated CEA (>2.3 ng/mL), CA19-9 (>12.8 U/mL), and LDH (>201.5 U/L) levels were strongly associated with the presence of liver metastasis (p<0.005). The risk of mortality was eight-fold higher in patients with liver metastasis (OR: 8.094; p<0.001). In the Cox regression analysis, the presence of metastasis significantly reduced both overall survival and disease-free survival (p<0.001). Conclusion: Synchronous liver metastasis is one of the most important determinants of disease progression and survival in colon cancer. Advanced tumor stage, elevated CEA and LDH levels, PNI/LVI positivity, emergency surgery, and higher ASA scores increase the risk of metastasis, while MSI positivity appears to have a protective effect. These findings underscore the importance of early identification of high-risk patients and the implementation of personalized follow-up and treatment strategies.