Kısa zincirli o-galnac glikanlara özgü Helix pomatia aglütininin tiroit kanser hücrelerinin malign fenotipi üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of Helix pomatia agglutinin, specific for truncated o-galnac glycans, on the malignant phenotype of thyroid cancer cells
- Tez No: 999736
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN KAPTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
Özet
Kanserleşme süreci ile birlikte hücresel karakterlerde meydana gelen en yaygın değişikliklerden biri anormal glikozilasyondur. Bu olgunun, kontrolsüz çoğalma, değişmiş hücresel sinyalleşme, anjiyogenez ve metastaz gibi kanser hücrelerinin tümörojenik ve malign özelliklerinin gelişimine hizmet ettiği yapılan çalışmalarla gösterilmiştir. Normal hücrelere göre daha farklı bir kompozisyona sahip olan ve tümörle ilişkili karbohidrat antijenler olarak da adlandırılan bu antijenler, onkogenlere cevaben N- ve O-glikanlarda meydana gelen yapısal değişimlerden kaynaklanmaktadır. Bu karbohidrat antijenlerin varlığı daha çok kanser hücrelerinin yüzeyinde kendini belli eder. Endokrin kökenli kanser hücrelerinin yüzeyinde O-GalNAc glikan zincirlerinde gözlemlenen en yaygın değişiklik, Tn (Thomsen-nouvelle), STn (Siyalillenmiş Tn), TF (Thomsen-Friedenreich) ve STF (Siyalillenmiş TF) antijenleri olarak bilinen kısa karbonhidrat zincirlerinin artan varlığıdır. Bu nedenle bu çalışmada, anaplastik ve foliküler tiroit kanseri hücrelerinde kısa O-GalNAc glikan zincirlerine özgün olarak bağlanabilen Helix pomatia agglutinin (HPA)'in bu hücrelerin sağ kalım ve göç kabiliyetleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışmada deney modeli olarak kullanılan hücre hatları arasında 8505C anaplastik tiroit kanseri (ATC) hücreleri, FTC-133 foliküler tiroit kanseri (FTC) hücreleri ve Nthy-Ori-3.1 normal tiroit epitel hücreleri bulunmaktadır. Hücreler, 24 ve 48 saat boyunca 1 ila 20 µg/mL aralığındaki konsantrasyonlarda HPA ile muamele edilmiştir. HPA'nın hücre canlılığı üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla MTT testi kullanılmış ve yara iyileşmesi testi ile hücre göçü üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bunun yanı sıra, Akridin oranj ve etidyum bromür (AO/EtBr) ikili boyaması yapılarak HPA'nın hücre ölüm mekanizmaları üzerine etkisi değerlendirilmiştir. Normal tiroit epitel hücre soyu olan Nthy-Ori 3-1 hücrelerine, 20 µg/mL HPA'nın 24 saat süreyle uygulanması, hücre canlılığını yaklaşık %47'ye, 48 saat HPA uygulaması ise yaklaşık %48'e düşürmüştür. Foliküler tiroit kanser hücrelerine 20 µg/mL HPA'nın 24 saat süreyle uygulanması hücre canlılığını yaklaşık %60'a, 48 saatin sonunda ise yaklaşık %48'e düşürmüştür. Anaplastik tiroit kanser hücrelerine, 20 µg/mL HPA'nın 24 saat süreyle uygulanması, hücre canlılığını yaklaşık %31'e, 48 saatin sonunda ise yaklaşık %19'a düşürmüştür. Yara iyileşmesi testi, 24 saat ve 48 saat süreyle 1 µg/mL HPA'nın hem FTC-133 ve hem de 8505C hücrelerinde yara kapanma oranlarının kontrole kıyasla daha düşük olduğu gözlemlenmiştir. 8505C hücrelerinde AO/EtBr ikili boyaması hem 24 saat hem de 48 saat sonunda canlı hücre sayısının kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede azaldığı, baskın hücre ölüm tipinin ise apoptotik olduğu değerlendirilmiştir. Elde ettiğimiz bu bulgular, yüksek malign karakteri ile bilinen anaplastik tiroit kanser hücrelerinin HPA uygulamasına, normal tiroit epitel hücrelerinden ve foliküler tiroit kanser hücrelerinden daha duyarlı olduğunu olduğunu göstermektedir. Bu durum anaplastik tiroit kanser hücrelerinin kısa O-GalNAc glikan zincirlerinin, diğer hücrelere göre daha baskın olarak ifade edildiğinin bir göstergesi olabilir. Ancak bu durumun daha ileri analizlerle teyit edilmesi gerekmektedir. Ayrıca, HPA'nın normal tiroit hücrelerine, kanser hücrelerine kıyasla daha düşük toksik etki göstermesi, HPA'nın anaplastik tiroit kanserinin tedavisi için bir potansiyel taşıdığının bir göstergesi olabilir. HPA'nın hücrelerin hareketliliği üzerindeki etkileri göz önüne alındığında, HPA'nın tiroit kanser hücrelerinin karakteistik dinamikleri üzerinde etkin bir rol oynadığına işaret etmektedir. Bunun yanı sıra, anaplastik tiroit kanser hücrelerinde HPA uygulaması sonucunda hücrelerin apoptotik yolla öldüğüne dair elde edilen bulgular, anaplastik tiroit kanser tedavisinde yeni stratejilerin geliştirilmesine katkıda bulunabileceği düşüncesini güçlendirmektedir. Bu nedenle, HPA'nın kanser tedavisindeki olası potansiyelini ortaya koymak ve bu hücreler üzerindeki etki mekanizmalarını daha iyi anlamak için yapılacak çalışmalar büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Abnormal glycosylation is one of the most common event in cellular characteristics during the carcinogenesis. Studies have shown that this phenomenon contributes to the development of tumorigenic and malignant characteristics of cancer cells, such as uncontrolled proliferation, altered cellular signaling, angiogenesis, and metastasis. These antigens, which have a different composition than normal cells and are also called tumor-associated carbohydrate antigens, result from structural changes in N- and O-glycans in response to oncogenes. The presence of these carbohydrate antigens is the most evident on the surface of cancer cells. The most typical alteration observed in glycans on the surface of endocrine cancer cells is the increased presence of truncated O-GalNAc chains known as Tn (Thomsen-nouvelle), STn (Sialylated Tn), TF (Thomsen-Friedenreich), and STF (Sialylated TF) antigens. Therefore, this study investigated the effects of Helix pomatia agglutinin (HPA), which can specifically bind to truncated O-GalNAc glycan chains in anaplastic and follicular thyroid cancer cells, on the survival and migration potentials of these cells. The cell lines used as experimental models in this study included 8505C anaplastic thyroid cancer (ATC) cells, FTC-133 follicular thyroid cancer (FTC) cells, and Nthy-Ori-3.1 normal thyroid epithelial cells. The cells were treated with HPA at concentrations ranging from 1 to 20 µg/mL for 24 and 48 hours. The MTT test was used to evaluate the effects of HPA on cell viability, and its effects on cell migration were investigated using a wound healing test. In addition, the effect of HPA on cell death mechanisms was evaluated by performing acridine orange and ethidium bromide (AO/EtBr) double staining. In normal thyroid epithelial cell line Nthy-Ori 3-1 cells, treatment of 20 µg/mL HPA for 24 hours reduced cell viability to approximately 47%, while 48 hours of HPA application reduced it to approximately 48%. In follicular thyroid cancer cells, treatment of 20 µg/mL HPA for 24 hours reduced cell viability to approximately 60%, and to approximately 48% after 48 hours. In anaplastic thyroid cancer cells, treatment of 20 µg/mL HPA for 24 hours reduced cell viability to approximately 31%, and to approximately 19% after 48 hours. In the wound healing test, it was observed that 1 µg/mL HPA for 24 and 48 hours resulted in lower wound closure rates in both FTC-133 and 8505C cells compared to the control. In 8505C cells, AO/EtBr double staining revealed a significant decrease in the number of viable cells at both 24 and 48 hours compared to the control group, with apoptosis as the primary form of cell death. These findings indicate that anaplastic thyroid cancer cells, known for their high malignant features, are more sensitive to HPA treatment than normal thyroid epithelial cells and follicular thyroid cancer cells. This may be an indication that short O-GalNAc glycan chains are more predominantly expressed in anaplastic thyroid cancer cells compared to other cells. However, this needs to be confirmed with further analysis. In addition, the evidence that HPA demonstrates decreased toxicity in normal thyroid cells compared to cancer cells may indicate that HPA has potential for the treatment of anaplastic thyroid cancer. Considering the effects of HPA on cell motility, it suggests that HPA plays an active role in the specific dynamics of thyroid cancer cells. Furthermore, findings indicating that HPA treatment induced apoptotic cell death in anaplastic thyroid cancer cells highlight the idea that it could contribute to the development of new strategies in the treatment of anaplastic thyroid cancer. Therefore, studies aimed at revealing the potential of HPA in cancer treatment and better understanding its mechanisms of action on these cells are of great importance.