In:Zno indiyum katkılı ZnO ince film fotodedektörlerinin optoelektrik özelliklerinin Sn katkısı ile ayarlanması
Adjustment of optoelectric properties of indium-doped Zno thin film photodetectors by tin doping
  1. Tez No: 999737
  2. Yazar: SUAT BOZĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİF RÜZGAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, ultrasonik sprey piroliz tekniği kullanılarak cam alt tabakalara Sn katkılı In:ZnO ince filmler biriktirilmiş ve UV fotodedektör uygulamaları için incelenmiştir. Sn katkısının yapısal, optik ve optoelektronik özellikler üzerindeki etkisini değerlendirmek için %0, %0,5, %1 ve %2 Sn içeren In:ZnO filmler hazırlanmıştır. X-ışını kırınım analizi, tüm filmlerin ikincil faz oluşumu olmaksızın ZnO'nun altıgen wurtzit yapısını koruduğunu ve In ve Sn'nin ZnO kafesine başarılı bir şekilde dahil edildiğini doğrulamıştır. Artan Sn içeriği, kristalit boyutunda azalmaya ve tercih edilen kristal yöneliminde değişikliklere yol açmıştır. Optik ölçümler, tüm numuneler için 380-400 nm civarında keskin bir soğurma kenarı gösterirken, düşük ve orta Sn konsantrasyonlarında görünür bölgede yüksek şeffaflık korunmuştur. Fotolüminesans sonuçları, güçlü bant kenarına yakın emisyon ve Sn'ye bağlı kusurla ilgili görünür emisyonu ortaya koyarak, Sn katkısının kusur yapısını ve rekombinasyon süreçlerini değiştirdiğini göstermiştir. Elektriksel ve optoelektronik ölçümler, Sn'nin yük taşınımını ve UV foto tepkisini önemli ölçüde etkilediğini göstermiştir. Daha yüksek Sn konsantrasyonları, Sn⁴⁺ iyonlarının donör doğası nedeniyle film direncini azaltmıştır. 365 nm UV aydınlatması altında, tüm cihazlar belirgin fotokondüktif davranış sergilemiştir. %2 Sn katkılı In:ZnO fotodedektör en yüksek duyarlılığı ve harici kuantum verimliliğini gösterirken, %1 Sn katkılı film en hızlı ve en kararlı foto tepkisini göstermiştir. Bu sonuçlar, Sn katkısının UV fotodedektör uygulamaları için In:ZnO ince filmlerini optimize etmek için etkili bir yaklaşım olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Sn-doped In:ZnO thin films were deposited on glass substrates using the ultrasonic spray pyrolysis technique and investigated for UV photodetector applications. In:ZnO films containing 0, 0.5, 1, and 2 wt.% Sn were prepared to evaluate the influence of Sn doping on the structural, optical, and optoelectronic properties. X-ray diffraction analysis confirmed that all films retained the hexagonal wurtzite structure of ZnO without secondary phase formation, indicating successful incorporation of In and Sn into the ZnO lattice. Increasing Sn content led to a reduction in crystallite size and changes in preferred crystal orientation. Optical measurements showed a sharp absorption edge around 380–400 nm for all samples, while high transparency in the visible region was preserved for low and moderate Sn concentrations. Photoluminescence results revealed strong near-band-edge emission and Sn-dependent defect-related visible emission, indicating that Sn doping modifies the defect structure and recombination processes. Electrical and optoelectronic measurements demonstrated that Sn significantly affects charge transport and UV photoresponse. Higher Sn concentrations reduced the film resistance due to the donor nature of Sn⁴⁺ ions. Under 365 nm UV illumination, all devices exhibited clear photoconductive behavior. The 2% Sn-doped In:ZnO photodetector showed the highest responsivity and external quantum efficiency, while the 1% Sn-doped film exhibited the fastest and most stable photoresponse. These results demonstrate that Sn doping is an effective approach to optimize In:ZnO thin films for UV photodetector applications.