Doğal adsorban olarak Maclura pomifera (raf.) c. k. schneider meyvesi ile sulardan boyar madde gideriminin incelenmesi
Doğal adsorban olarak Maclura pomifera (raf.) c. k. schneider meyvesi i̇le sulardan boyar madde gideriminin i̇ncelenmesi
  1. Tez No: 999741
  2. Yazar: EYLEM COŞKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLÜFER ÇİRİĞ SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, İstanbul ili ekolojik şartlarında yetişen Moraceae üyesi olan Maclura pomifera (ayı dutu, yalancı portakal) meyvesi, düşük maliyetli ve çevre dostu bir biyosorbent olarak değerlendirilmiş olup metilen mavisi, malahit yeşili ve kristal viyole boyar maddelerinin sulu çözeltilerden adsorpsiyon ile giderimi araştırılmıştır. Adsorpsiyon deneyleri 298 K, 308 K ve 318 K sıcaklıklarda 5, 10, 15, 20, 25 ppm konsantrasyonlarda gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler Langmuir, Freundlich, Temkin izotermleri ve kinetik modelleri ile hesaplanmıştır. Hesaplamalar sonucunda adsorpsiyonun Freundlich izoterm modeline uygun gerçekleşmiş olup yalancı ikinci derece kinetik modeline iyi uyum sağlamıştır. Yapılan termodinamik (ΔG°, ΔH°, ΔS°) analizleri sonucu ise adsorpsiyonun spontane ve farklı derişim, sıcaklık ve yüzey doluluk koşullarına bağlı olarak adsorpsiyonun termodinamik davranışı değişmektedir. Bu durum, adsorpsiyonun çok aşamalı bir süreç olduğunu ve koşullara bağlı olarak ekzotermik veya endotermik karakter gösterebildiğini ortaya koymaktadır. SEM–EDX analizleri ise, biyosorbentin heterojen ve pürüzlü yüzey yapısı ile fonksiyonel grupların varlığının bu yüksek adsorpsiyon performansını desteklediğini göstermektedir. Sonuç olarak Maclura pomifera meyvelerinin farklı boyar maddelerin gideriminde etkili, çevre dostu ve düşük maliyetli bir biyosorbent olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the fruit of Maclura pomifera (Osage orange, mock orange), a member of the Moraceae family grown under the ecological conditions of Istanbul, was evaluated as a low-cost and environmentally friendly biosorbent, and the removal of methylene blue, malachite green, and crystal violet dyes from aqueous solutions by adsorption was investigated. Adsorption experiments were conducted at temperatures of 298 K, 308 K, and 318 K and at initial dye concentrations of 5, 10, 15, 20, and 25 ppm. The obtained data were evaluated using Langmuir, Freundlich, and Temkin isotherm models as well as kinetic models. The results indicated that the adsorption process followed the Freundlich isotherm model and showed a good fit with the pseudo-second-order kinetic model. Thermodynamic analyses (ΔG°, ΔH°, and ΔS°) revealed that the adsorption process was spontaneous and that its thermodynamic behavior varied depending on concentration, temperature, and surface coverage conditions. This indicates that adsorption is a multi-step process and may exhibit either exothermic or endothermic characteristics depending on the operating conditions. SEM–EDX analyses demonstrated that the heterogeneous and rough surface structure of the biosorbent, along with the presence of functional groups, supports its high adsorption performance. Overall, the results demonstrate that Maclura pomifera fruit is an effective, environmentally friendly, and low-cost biosorbent for the removal of various dye pollutants.