İlk müdahaleciler için kimyasal harp maddeleri acil durum rehberi
Chemical warfare agents emergency guide for first responders
- Tez No: 999742
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL MUSLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Kimya, Defense and Defense Technologies, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri ve Milli Güvenlik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kbrn-P Savunma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kbrn Savunma Bilim Dalı
Özet
Zaman, mekân dil, din, ırk fark etmeksizin meydana gelen bir terör saldırısı ya da bir kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) olay, olay anında panik ve karmaşaya; olay sonrası sağlık hizmetlerinde talep yoğunluğuna ve kamu hizmetlerinde aksaklıklara; kazazedeler ve halk arasında korku ve kaygıya neden olmaktadır. Küreselleşen dünyada komşu ülkede meydana gelen bir olay, sadece o ülke halkı tarafından değil yaşanabilme ihtimali ve tehdidi açısından tüm dünya vatandaşlarını ilgilendirmektedir. Tam da bu nok-tada, yaşanan saldırının ya da bir afetin maddi ve manevi zaiyat boyutu ilk müdahale ekiplerinin sergileyeceği hızlı ve yerinde yaklaşımla doğrudan ilişkilidir. Herhangi bir afette olduğu gibi kimyasal maddelerin neden olduğu olay, sabotaj veya terör saldırıla-rında da en zorlu görev yine ilk müdahale ekiplerine düşmektedir. Olay yerini kontrol altına alma, tespit, teşhis, arama, kurtarma ve ilkyardım gibi en kritik görevleri üstlenen ilk müdahale ekiplerin elinin altında Acil Durum Müdahale Rehberleri olduğu bilinmekle birlikte kimyasal olay acil durumları için uluslararası geçerliliğe sahip en kapsamlı kay-nak“Emergency Response Guidebook 2024 (ERG)”içerisinde kimyasal savaş ajanlarına (KSA) ilişkin detaylı bilgilere yer verilmediği tespit edilmiştir. Bu tez çalışması ile, literatür taranmış, açık kaynak erişimi olan KBRN alanındaki sivil ve askeri eğitim dokümanları ve rehberleri incelenmiş, bu alanda kaynak eksikliğini gi-dermek ve ilk müdahaleciler için kimyasal savaş ajanları özelinde bir rehber oluşturmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
A terrorist attack or a chemical, biological, radiological and nuclear (CBRN) incident, regardless of time, place, language, religion or race, causes panic and confusion at the time of the incident; an increase in demand for health services and disruptions in public services after the incident; and fear and anxiety among the victims and the public. In a globalizing world, an incident occurring in a neighboring country concerns not only the people of that country but also all citizens of the world in terms of the possibility and threat of it. At this very point, the material and moral losses of the attack or a disaster are directly related to the rapid and appropriate approach to be taken by the first response teams. As in any disaster, the most difficult task falls on the first response teams in the event of an incident, sabotage or terrorist attack caused by chemical substances. Although it is known that the first responders, who undertake the most critical tasks such as taking the scene under control, detection, diagnosis, search, rescue and first aid, have Emergency Response Guides at their disposal, it has been determined that the most comprehensive internationally valid source for chemical incident emergencies, the“Emergency Response Guidebook 2024 (ERG)”, does not include detailed information on chemical warfare agents (CWAs). In this thesis, the literature was scanned, open-source access civil and military training documents and guides in the field of CBRN were examined, and it was aimed to eliminate the lack of resources in this field and to create a guide specifically for chemical warfare agents for first responders.