Airfoil shape manipulation using pressure-driven soft actuators
Basınçla çalışan yumuşak aktüatörler kullanılarak kanat profili şekil değiştirmesi
  1. Tez No: 999769
  2. Yazar: BETÜL KEÇİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. MELİN ŞAHİN, PROF. OĞUZ UZOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uçak Mühendisliği, Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Günümüzde havacılıkta kullanılan şekil değiştirebilen yapısal yüzeylere duyulan ilgi artmaktadır. Bu eğilim, daha yüksek aerodinamik verimlilik, yapısal uyarlanabilirlik ve uçuşta operasyonel avantaj elde etme hedeflerinden kaynaklanmaktadır. Basınçla çalışan yumuşak aktüatörler, klasik mekanik sistemlere alternatif olarak, hafif ve kompakt yapıları sayesinde kesintisiz ve kontrollü şekil değişimlerine olanak tanımaktadır. Bu tezde, yumuşak aktüatörlerin yapısal karakterleri ve kanat profili üzerindeki şekil değiştirebilme kabiliyetleri incelenmiştir. Çalışmada MSC Nastran SOL400 kullanılarak, iç basınç altında büyük deformasyonları tanımlayabilen doğrusal olmayan bir sonlu elemanlar analiz yöntemi geliştirilmiştir. Elastomer bileşenler Neo-Hookean hiperelelastik modelle temsil edilirken, alüminyum alt parçalar doğrusal dayanım sağlayıcı özellikle tanımlanmıştır. Model oluşturma, iç basınç tanımı ve parametrik analiz adımları Python tabanlı bir otomasyon arayüzü ile gerçekleştirilmiştir. Farklı hücre sayısı, hiperelelastik malzeme sertliği ve kesit geometrilerinin etkileri değişen basınç değerleri için karşılaştırılmış, 20 × 20 mm kesitli ve 2 mm enine kalınlıklı yumuşak aktüatörün esneklik ile gerilme dayanımı arasında en uygun dengeyi sağladığı görülmüştür. Bu yapı temel alınarak geliştirilen optimizasyon algoritması, NACA0015 kanat profilinde yer alan on bir aktüatörün basınçlarını kontrol ederek profilin NACA4415 geometrisine başarılı şekilde şekil değiştirmesini mümkün kılmıştır.
Özet (Çeviri)
The need for higher aerodynamic efficiency and structural adaptability has increased the interest in morphing aircraft structures. Among different morphing concepts, pressure-driven soft actuators provide a lightweight alternative to conventional mechanisms, allowing smooth and continuous shape changes. This study investigates the structural response and morphing capability of pressure-driven soft actuators and their application to a two-dimensional airfoil. A nonlinear finite element modeling approach is developed in MSC Nastran SOL400 to simulate large deformations of hyperelastic materials under internal pressure. The Neo-Hookean model is used for the elastomeric regions, while aluminum components are modeled as linear elastic, isotropic material. Model generation, pressure loading, and analyses are automated with Python scripts for consistency and efficiency. Nonlinear analyses are carried out to examine how the number of cells, elastomeric material property, and cross-sectional geometry affect deformation. The actuator with a 20 × 20 mm cross-section and 2 mm transverse thickness provided the best balance between flexibility and strength. Using this configuration, an optimization algorithm is developed to control actuator pressures, enabling eleven actuators integrated into a NACA0015 airfoil to match the NACA4415 target profile. The results show that pressure-driven soft actuators can achieve controlled and repeatable morphing under aerodynamic loads, demonstrating their potential for future adaptive airfoil applications.