A case study for the current status inspection and assessment of the structural elements in an industrial facility
Bir endüstriyel tesisteki yapısal elemanların mevcut durum denetimi ve değerlendirilmesine ilişkin vaka çalışması
- Tez No: 999770
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER ÖZYURT ZİHNİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması endüstriyel tesislerin mevcut betonarme altyapılarının incelendiği, Boğaziçi Üniversitesi desteğinde yürütülmekte olan“Endüstriyel Yapıların Dirençliliğinin İyileştirilmesi için Deprem, Yapı, Malzeme ve Geoteknik Mühendisliği AR-GE Çalışmaları”projesi kapsamında gerçekleştirilmiştir. Bu tez çalışmasında, (i) yapıların mevcut durumunun değerlendirilmesi için -malzeme karakterizasyonuna odaklanarak- yöntemlerin oluşturulması, ii) sahada ve laboratuvarda gerçekleştirilen deneysel çalışmalar, iii) yapıların yaşları, maruziyet koşulları ve malzeme kalitesi göz önünde bulundurularak yapıların hasar durumlarının değerlendirilmesi yapılmıştır. Proje kapsamında incelenen toplam yapı sayısı 242 olup, bu tez çalışması başladığında 122 yapı hakkında incelemeler tamamlanmış durumda olduğu için bu yapılar ile ilgili değerlendirmeler sunulmaktadır. Yapıların mevcut durumlarının değerlendirilmesi için çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bunlar, görsel incelemeler, EN-206'ya göre maruziyet koşullarının belirlenmesi, GPR ile katman ve hasar taraması, ferroscan, pH testi, yarı hücre potansiyeli testi, basınç dayanım testi, mineralojik ve petrografik analizler şeklinde sıralanabilir. Deneylerden kapsamlı veriler elde edilmiş olup; test sonuçları, birbirleriyle ilişkileri göz önünde bulundurularak değerlendirilmiştir. Sonuçlar, birçok yapı için hasar mekanizmasının arkasındaki ana nedenin klorür penetrasyonu ve karbonatlaşma olduğunu göstermektedir. Malzeme kalitesinin yanı sıra, maruziyet koşullarının da gözlenen hasarlara önemli ölçüde etki ettiği söylenebilir. Yapıların yaşları ve inşaat aşamasında betonun dayanımı için standartlarda verilen gereklilikler göz önüne alındığında, yetersiz beton kalitesinin hasarı hızlandırdığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was realized in the scope of a large-scale industrial project called“Earthquake, Structural, Materials and Geotechnical Engineering R&D Studies for Improving the Resilience of Industrial Structures”in which the existing reinforced concrete infrastructure of an industrial facility has been investigated in detail with the support of Boğaziçi University. This thesis study presents the following; i) methodology established for understanding the current state of the structures with a focus on material characterization, ii) experimental studies carried out on-site and in the related laboratories, iii) evaluations of the damage state for the structures considering the year of construction, material quality, and exposure conditions. The total number of structures examined in the scope of the project was 242, the analysis of 122 structures were completed at the start of the thesis studies. Therefore, this study focuses on the studies carried out on these structures. In order to evaluate current states of the structures, several evaluations and tests were conducted which can be listed as follows: visual inspections, determination of exposure conditions based on EN-206, layer and damage scanning with GPR, ferroscanning, pH test, half-cell potential test, compressive strength tests, Schmidt hammer test, mineralogical and petrographic analysis. Comprehensive data were retrieved as a result of the tests and evaluated considering their inter-relation with each other. Results indicated that, main reason behind the damage was reinforcement corrosion due to chloride penetration and carbonation for most of the structures. Exposure conditions as well as quality of material had considerable impact on the deterioration phenomena. Considering the structures' ages, and the standard requirements for the strength of concrete during the construction year, inadequate concrete quality was found to accelerate the damage.