Okul öncesi öğretmenlerinin sınıf ortamında etkileşimli kitap okuma uygulamalarına dair görüşlerinin incelenmesi
An examination of preschool teachers' perspectives on interactive book reading practices in the classroom environment
- Tez No: 999784
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMMÜHAN YEŞİL DAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, okul öncesi öğretmenlerinin sınıf ortamında gerçekleştirdikleri etkileşimli kitap okuma (EKO) uygulamalarına ilişkin görüşlerini, deneyimlerini ve bu sürece dair algılarını derinlemesine incelemektir. Erken çocukluk döneminde öğretmen ve çocuk arasında karşılıklı etkileşime dayalı bir öğretim yaklaşımı olan EKO, çocuğun bilişsel ve dilsel süreçlerini destekleyen kritik bir unsurdur. Alanyazında EKO'nun çocuk gelişimine katkıları vurgulansa da öğretmenlerin uygulama sırasındaki öznel deneyimleri ve karşılaştıkları güçlüklerin kapsamlı bir şekilde incelenmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Araştırmada, nitel araştırma desenlerinden biri olan olgubilim (fenomenoloji) deseni kullanılmıştır. Çalışma grubunu, İstanbul ilinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı farklı okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan ve kolay ulaşılabilir durum örneklemesi yöntemiyle belirlenen 10 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla çevrim içi platformlar üzerinden toplanmıştır. Elde edilen veriler, kodlama ve temalandırma süreçlerini kapsayan içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular; öğretmenlerin EKO'yu çocukların okuma sürecine aktif katılımını artıran ve çift yönlü etkileşimi destekleyen bir uygulama olarak algıladıklarını göstermiştir. EKO'nun çocukların bilişsel süreçlerini (dinlediğini anlama, düşünme, öğrenme), dil ve ifade becerilerini, sosyal-duygusal gelişimlerini ve kitaba yönelik tutumlarını olumlu yönde desteklediği belirlenmiştir. Öğretmenlerin kitap seçiminde çocuğun gelişimsel özellikleri ile eğitim programına uygunluğu öncelikli ölçüt olarak aldıkları; okuma öncesi, sırası ve sonrasında çeşitli etkileşim stratejileri benimsedikleri saptanmıştır. Bununla birlikte; çocukların dikkat sürelerinin kısıtlı olması, bireysel gelişim farklılıkları, sınıf mevcutlarının kalabalık olması ve materyal yetersizliği EKO sürecinde karşılaşılan temel güçlükler olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purposeof this study is to examine in depth the opinions, experiences, and perceptions of preschool teachers regarding interactive book reading (IBR) practices in the classroom environment. As an instructional approach based on mutual interaction between the teacher and the child in early childhood, IBR is a critical element supporting the child's cognitive and linguistic processes. Although the contributions of IBR to child development are emphasized in the literature, there is a need for a comprehensive investigation of teachers' subjective experiences and the challenges they encounter during practice. In this research, the phenomenology design, one of the qualitative research methods, was employed. The study group consisted of 10 preschool teachers working in different preschool education institutions affiliated with the Ministry of National Education in Istanbul, selected through convenience sampling. Data were collected through online platforms using a semi-structured interview form prepared by the researcher. The obtained data were analyzed using the content analysis method, including coding and categorization processes. The results of the research indicated that teachers perceive IBR as a practice that increases children's active participation in the reading process and supports two-way interaction between the teacher and the child. It was determined that IBR positively supports children's cognitive processes (listening comprehension, thinking, learning), language and expression skills, social-emotional development, and attitudes toward books. It was observed that teachers prioritize the child's developmental characteristics and suitability for the educational program as criteria for book selection and adopt various interaction strategies before, during, and after reading. However, limited attention spans of children, individual developmental differences, overcrowded classrooms, and lack of materials were identified as the primary challenges encountered during the IBR process.